Wielka Brytania. Naukowcy sądzą, że zidentyfikowali pierwszą osobę, u której doszło do zakażenia koronawirusem

Naukowcy twierdzą, że udało im się ustalić, kim była pierwsza osoba w Wielkiej Brytanii, u której doszło do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To 75-letnia kobieta, która 21 lutego uzyskała pozytywny wynik na obecność koronawirusa i zmarła na początku marca.

Naukowcy z University of Nottingham twierdzą, że wiedzą, kim była pierwsza osoba zakażona koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Ich raport pokazuje jednak przede wszystkim, jak źle radziły sobie brytyjskie władze w początkowej fazie pandemii i jakie miało to skutki.

Wielka Brytania. Naukowcy wiedzą, kim jest "pacjent zero"

Jak podaje "The Independent", naukowcy przeanalizowali próbki pobrane z dróg oddechowych 2000 pacjentów w szpitalu akademickim w Nottingham w okresie od stycznia do marca. Według raportu pierwszą brytyjską pacjentką, u której wykryto zakażenie koronawirusem, była 75-latka, która uzyskała pozytywny wynik 21 lutego po przyjęciu do szpitala z poważnymi trudnościami w oddychaniu po upadku.

Badacze twierdzą ponadto, że zmarła 3 marca kobieta była także pierwszą osobą, która straciła życie przez COVID-19. Jej śmierć o dwa dni wyprzedza śmierć osoby, którą pierwotnie uważano za pierwszą ofiarę koronawirusa na Wyspach. Co ciekawe, z raportu badaczy wynika również, że nie wiadomo, w jaki sposób kobieta zakaziła się koronawirusem. Pacjentka nie odbywała bowiem w tamtym okresie żadnych zagranicznych podróży ani nie miała kontaktu z osobami, które wróciły z zagranicy. 

Zobacz wideo Czy obowiązek zakrywania twarzy powstrzyma rozwój koronawirusa?

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Raport negatywnie ocenia działa brytyjskich władz

Autorzy raportu twierdzą ponadto, że ich praca pokazuje, iż wczesne przypadki zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii, które pojawiły się w lutym i marcu, zostały pominięte przez władze z powodu zbyt rygorystycznych kryteriów weryfikowania i braku masowego testowania społeczeństwa - Gdyby kryteria diagnostyczne dla COVID-19 zostały rozszerzone wcześniej o pacjentów z podobnymi objawami, ale bez historii podróży, jest prawdopodobne, że pandemia zostałaby wykryta wcześniej, co mogłoby doprowadzić do wcześniejszego wprowadzenia obostrzeń, a w konsekwencji mniejszej liczby zgonów - twierdzi prof. Jonathan Bell, jeden z autorów raportu.

Łączna liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii to 327 798 (stan na 25 sierpnia 2020). Z powodu epidemii zmarło tam dotychczas 41 449 osób. W poniedziałek 24 sierpnia wykryto 853 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 

Więcej o: