Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny, lub nadzoru epidemiologicznego wchodzi w życie w środę, czyli dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw. To efekt porozumienia, do którego doszło w poniedziałek 7 września pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a przedstawicielami lekarzy rodzinnych.
Nowelizacja rozporządzenia przewiduje, że lekarz rodzinny będzie mógł zlecić wykonanie testu u pacjenta, u którego podejrzewa zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po wykonaniu badania fizykalnego lub w ramach teleporady.
"Zlecenie wykonania testu molekularnego RT-PCR u osoby, u której podejrzewa się lub rozpoznaje zakażenie, lub chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) przez lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych u świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej, wymaga przeprowadzenia: badania fizykalnego albo teleporady, w której trakcie stwierdził następujące kliniczne objawy tej choroby: temperaturę ciała powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utratę węchu lub smaku – co odnotowuje się w dokumentacji medycznej" - brzmi znowelizowany przepis.
Taką zmianę - zgodną z postulatami środowiska lekarskiego - zapowiedział w poniedziałek po konsultacji projektu rozporządzenia z Kongresem Lekarzy Rodzinnych w Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Zawarty tam pierwotnie przepis mówił o obligatoryjnej, osobistej wizycie pacjenta z objawami w przychodni. W jej trakcie lekarz miał ustalić, czy konieczne jest zlecenie wykonania testu.
W świetle obowiązujących od środy przepisów pacjent z objawami infekcji będzie mógł odbyć telefoniczną rozmowę z lekarzem, który zaleci mu odpowiednie postępowanie, a także leki. Jeśli w ciągu 3-5 dni objawy nie miną, pacjent będzie mógł odbyć kolejną wizytę w ramach teleporady lub bezpośrednio w przychodni, jeśli lekarz uzna, że jest taka konieczność. Podczas drugiego badania lekarz będzie mógł już wystawić zlecenie wykonania testu na obecność SARS-CoV-2. W zależności od wyniku i stanu pacjenta obrana będzie dalsza ścieżka postępowania z pacjentem.
Jeśli przebieg choroby nie będzie wymagał pobytu w szpitalu (hospitalizacji), chory pozostanie w izolacji pod opieką lekarza POZ, a po siedmiu dniach od uzyskania dodatniego wyniku testu otrzyma SMS, by skontaktować się w 8-10 dobie ze swoim lekarzem rodzinnym. Gdy u zdiagnozowanego pacjenta nie wystąpią symptomy COVID-19, jego izolacja automatycznie zakończy się po 10 dniach.
Gdyby jednak objawy utrzymywały się, izolacja zakończy się w terminie wskazanym przez lekarza, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od daty pojawienia się objawów, przy czym ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Wszelkie informacje dotyczące terminu zakończenia izolacji lub jej przedłużenia, łącznie z wystawieniem zlecenia na wykonanie testu lekarz przesyła za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.
***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl