Kończy się lek wykorzystywany w terapii COVID-19. Za remdesivir płaciła UE, teraz zapłaci Polska

W Polsce kończy się przeciwwirusowy lek remdesivir. Choć szpitale chcą go kupić, nie mogą tego zrobić, bo hurtownie nim nie dysponują. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy. Został on opracowany do leczenia gorączki krwotocznej Ebola i choroby marburskiej, jednak okazał się skuteczny także podczas leczenia innych chorób wywoływanych wirusami. W styczniu br. pomógł on w wyleczeniu pierwszego pacjenta chorego na COVID-19 i od tamtej pory jest wykorzystywany w terapii osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje jednak, że w Polsce zaczyna go brakować. W lipcu i sierpniu leku wystarczyło, ale we wrześniu zapasy przewidziane na 30 dni skończyły się przed końcem miesiąca.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

"DGP": Polska kupi 6-10 tys. dawek remdesiviru

Szpitale z całej Polski starają się o zakup większej liczby dawek. Obdzwaniają kolejne hurtownie, ale bez pożądanego efektu.

- Za każdym razem, jak się dodzwonimy do hurtowni, słyszymy, że nie mają, albo nie prowadzą obrotu lekiem. W jednej tylko zaproponowano nam sprowadzenie produktu marki Corovir 100 mg, Brucke Pharma jako import docelowy z Indii. Ale to potrwa od trzech do sześciu tygodni. Nie wiemy, co zrobić - powiedział anonimowy pracownik jednego ze szpitali.

Remdesivir to jedyny lek, który uzyskał rekomendację Europejskiej Agencji Leków w leczeniu COVID-19. Komisja Europejska kupiła lek, wykorzystując w tym celu fundusz solidarnościowy i rozdysponowała dawki między wszystkie kraje należące do wspólnoty. Dla Polski przewidziano ok. 3 tys. dawek. Dostawy, które docierały do Polski w lecie, były wystarczające. Kiedy liczba chorych na COVID-19 wzrosła, okazało się, że leku jest za mało.

"DGP" informuje, że trwa kolejne postępowanie przetargowe, a Ministerstwo Zdrowia chce kupić ok. 6-10 tys. dawek. Każda z nich kosztować będzie ok. 10 tys. zł. Dostępność leku powinna być większa od listopada. 

Więcej o: