Epidemia koronawirusa. "DGP": Rząd planuje kupić 20 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że polskie władze planują zakupić 20 mln szczepionek przeciwko COVID-19. Początkowo szczepionki nie będą dostępne na wolnym rynku, trafią do wybranych grup - m.in. pracowników ochrony zdrowia i osób starszych.

"Dziennik Gazeta Prawna" nieoficjalnie podaje, że w pierwszej fazie rządowy plan zakłada zaszczepienie ok. 9-10 mln Polaków, natomiast pierwsza umowa ma obejmować 20 mln dawek. Wynika to z faktu, że większość opracowywanych szczepionek wymaga powtórnej iniekcji. 

"DGP" o rządowych planach dotyczących szczepień przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia nie komentuje ustaleń "DGP", informuje natomiast, że nie ma w planach obowiązkowych szczepień. Nie będzie też możliwości zakupienia szczepionek na wolnym rynku. Resort chce, by trafiły przede wszystkim do pracowników służby zdrowia oraz osób po 65. roku życia, a także tych, którzy mają choroby współistniejące. 

Zobacz wideo Andrzej Sośnierz: Wszystkie zagrożone środowiska powinny być szybko testowane

Największą liczbę szczepionek, które trafią do Polski, prawdopodobnie wyprodukuje Astra Zeneca. To jedna z sześciu firm, z którymi Komisja Europejska wynegocjowała umowy. Pozostałe to Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna i BioNTech-Pfizer. - Umowa z Astra Zeneką gwarantuje dostarczenie pierwszej partii już w grudniu 2020 r., jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu - mówi "DGP" Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z MZ.

"Na decyzję o tym, która szczepionka trafi do nich, będzie miała wpływ ostateczna charakterystyka produktu. W toku badań klinicznych może się bowiem okazać, że np. dany preparat seniorzy znoszą gorzej" - czytamy w dzienniku. 

Więcej o: