Od czwartku godziny dla seniorów. Marlena Maląg: To sprawdzone i skuteczne rozwiązanie

Od czwartku wracają godziny dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach. W godzinach 10-12 zakupy będą mogły wykonywać jedynie osoby powyżej 60. roku życia, która w kontekście sytuacji epidemiologicznej znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego Radia omówiła plan dotyczący seniorów, wskazując jednocześnie, że "będą oczywiście mogli dokonywać zakupów w innej porze, ale to będzie dedykowany czas".

Marlena Maląg docenia seniorów. "To fundament we wsparciu"

Maląg przypomniała, jak ważna dla rządu jest ta grupa obywateli. - Seniorzy to fundament we wsparciu jakim chce otaczać rząd, wielokrotnie o tym mówimy i idą za tym konkretne działania, nie tylko w czasie pandemii. To 13 emerytura, przygotowana ustawa o 14 emeryturze, waloryzacja świadczeń, programy jak Senior plus czy Aktywność społeczna osób starszych - mówiła.

W dalszej części wywiadu minister przypomniała, że godziny dla seniorów obowiązywały już wiosną, podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa. Maląg przyznała, że było to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie.

- Wsparcie, które oferujemy, jest oparte na filarze: rząd, samorząd i współpracujące z wojewodami organizacje. Rząd przekazuje dyspozycje do wojewodów, następnie działają jednostki samorządu terytorialnego, które prowadzą ośrodki pomocy społecznej, które bezpośrednio udzielają wsparcia naszym seniorom, ale także wolontariat, np. wolontariat harcerski. Dochodzą do tego wojska obrony terytorialnej, które są włączone nie tylko w akcje wsparcia seniorów, ale sytuacje, które są w kraju - odniosła się do pomocy dla seniorów Maląg.

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów
Więcej o: