Wesela w czerwonej strefie. Ile może być osób? Jakie obowiązują obostrzenia?

Wesela i inne spotkania rodzinne znalazły się na liście uroczystości, jakie polski rząd uwzględnił w planie przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa zarówno w żółtych, jak i czerwonych strefach. Ile osób może w nich brać udział w przypadku drugiej, czerwonej strefy? Wyjaśniamy.

Do 10 października w całym kraju funkcjonowały trzy strefy - zielona, żółta i czerwona, z czego w dwóch ostatnich obowiązywały ostrzejsze zasady bezpieczeństwa. Po 10 października zasady z żółtej strefy zostały przeniesione na cały kraj, z wyjątkiem tych powiatów i miast, które określono jako czerwone. Łącznie ta ostatnia strefa funkcjonowała w 32 powiatach i 6 miastach.

Wesela w strefie czerwonej. Jakie zasady?

W strefie żółtej w całym kraju do 16 października w weselach i innych uroczystościach rodzinnych może brać udział maksymalnie 100 osób, zaś od 17 października - maksymalnie 75 osób, nie wliczając w to obsługi. Co ważne, lista obostrzeń wskazuje, że uczestnicy wesel, kolacji czy przyjęć komunijnych muszą zasłaniać usta i nos do momentu zajęcia miejsc, gdzie będą spożywali posiłki i napoje.

Jeszcze ostrzejsze zasady dotyczą regionów określanych jako czerwone strefy. W tym przypadku w weselach innych tego typu uroczystościach może brać udział maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi - czytamy na portalu www.gov.pl. Zasada ta obowiązuje obecnie i będzie obowiązywać od 17 października.

Zobacz wideo Według eksperta ds. zwalczania epidemii, w naszym kraju jest wielokrotnie więcej chorych na COVID-19 niż mówią oficjalne statystyki
Więcej o: