Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: Liczba czerwonych stref dochodzi już do 300

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w Sejmie, że na ten moment w czerwonej strefie znajduje się już blisko 300 powiatów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 202 579 osób. Łącznie zmarło 3 851 osób.

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: Liczba czerwonych stref dochodzi do 300

Podczas posiedzenia Sejmu minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił informację na temat przygotowań na drugą falę zakażeń SARS-CoV-2.

Na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref. Ta liczba dochodzi już do 300, przy liczbie powiatów wynoszącej 380.

- zaznaczył szef resortu. Dodał również, że "musimy nacisnąć hamulec, musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej". 

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Koronawirus. Coraz więcej powiatów w czerwonej strefie. Jakie obostrzenia tam obowiązują?

W sobotę 17 października wprowadzono dodatkowe obostrzenia dla strefy żółtej i czerwonej. W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizacji uroczystości rodzinnych, a imprezy sportowe mogą odbywać się bez publiczności. Obecnie w strefie żółtej znajduje się cały kraj, natomiast od soboty 17 października w strefie czerwonej są 152 powiaty, w tym 11 z 16 miast wojewódzkich i wiele innych większych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rzeszów, Bydgoszcz, Lublin. Liczba "czerwonych" powiatów stała się praktycznie dwukrotnie większa na przestrzeni kilku dni.

"Czerwone" powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od sześciu do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu.

Więcej o: