Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski: 1000 łóżek dla chorych na COVID-19 od sektora prywatnego

- Sektor prywatny oferuje ponad 1000 łóżek dla pacjentów z COVID-19 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Łącznie w systemie opieki zdrowotnej przygotowanych jest 17,6 tys. łóżek.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiadał się na temat stanu systemu opieki zdrowotnej, a także udziału prywatnej w służby zdrowia w przygotowaniach do walki z drugą falą pandemii koronawirusa. 

Adam Niedzielski: Placówki prywatne przygotowały 1 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19

W wyniku naszych rozmów [z sektorem prywatnym], baza łózek dostępnych na cele COVID-owe, powiększy się o 1 tys. łózek. Mamy deklarację z systemu prywatnego na 1 tys. łózek, które są bardzo realnym wsparciem.

- stwierdził Niedzielski. Dodał również, że szpitale prywatne będą rozliczały się z Narodowym Funduszem Zdrowia na zasadach, jakie NFZ oferuje szpitalom publicznym.

Zobacz wideo Stadion Narodowy zmienia się w szpital. Jak wyglądają prace? Kto tam trafi?

- Chcemy się włączyć, bardzo nam na tym zależy i jesteśmy na to gotowi. […] Myślę, że potrzebujemy około półtora tygodnia, żeby się uruchomić. Chcemy zaoferować w pierwszej fazie około 700 łóżek i dojść jak najszybciej do ponad tysiąca - zaznaczyła prezes Lux Medu i wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz. Chodzi dokładnie o 1 046 łóżek w 18 szpitalach. Sektor prywatny chce przekazać na potrzeby leczenia pacjentów z COVID m.in. warszawski szpital św. Elżbiety.

Koronawirus w Polsce. Docelowo ma być 30 tys. łóżek

Szef resortu poinformował, że obecnie przygotowanych jest 17,6 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 - W perspektywie półtora tygodnia chcemy dojść do liczby mniej więcej 30 tys - zaznaczył jednak Niedzielski. 

Ministerstwo Zdrowia planuje podwoić liczę łóżek szpitalnych w wyniku przekształcenia części szpitali powiatowych (10 tys. łózek), oddziałów internistycznych (3 tys.), a także włączenia podmiotów prywatnych. W miastach wojewódzkich powstają szpitale tymczasowe, w tym na Stadionie Narodowym w Warszawie

Więcej o: