Zamknięte cmentarze 1 listopada? Mateusz Morawiecki powiedział, kiedy zapadnie decyzja

Od soboty 24 października cała Polska będzie czerwoną strefą. Ledwie tydzień później obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Polacy zastanawiają się zatem, czy 1 listopada cmentarze będą otwarte. Premier odniósł się do tej kwestii na konferencji prasowej w piątek.

Jak poinformował w piątek Mateusz Morawiecki, decyzja o ewentualnym zamknięciu cmentarzy zapadnie w przyszłym tygodniu. Będzie ona uzależniona od liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. 

Prezes Rady Ministrów apelował również o ostrożność w trakcie odwiedzania nekropolii. - Ważne, żeby nie było kumulacji ludzi w jednym miejscu - przy wejściach, miejscach zakupu zniczy i kwiatów - w tych miejscach może dojść do zakażeń. Apelujemy o zostanie w domach 1 listopada, ponieważ duże skupiska ludzi mogą być źródłem zakażeń - podkreślał premier.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Przed kilkoma dniami minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rząd nie ma zamiaru wprowadzać dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada. Był to jeden z pomysłów na rozłożenie ruchu na cmentarzach w czasie. 

W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa; takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, do podróżowania, a realizujemy strategię "zostań w domu"

- stwierdził Adam Niedzielski. 

Episkopat apeluje o ostrożność na cmentarzach 

O rozłożenie odwiedzin grobów bliskich zaapelował także Episkopat. Przewodniczący episkopatu abp Stanisław Gądecki poprosił do wiernych o "rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości". "Apeluję również do osób starszych, aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę" - czytamy w piśmie abp. Gądeckiego.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Zgodnie z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia w piątek mamy 13 632 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741), dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365), podlaskiego (226).

Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób.

Więcej o: