Nowe obostrzenia. Lockdown dla pracowników biurowych? Premier ogłosi zmiany w ich pracy

W piątek odbędzie się konferencja premiera i ministra zdrowia dotycząca m.in. dostępności cmentarzy 1 i 2 listopada. Poza tym ogłoszone mają zostać nowe zasady dotyczące pracy w biurach.

"Razem z panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawimy informacje dotyczące zarówno Dnia Wszystkich Świętych, ale także kwestie dotyczące pracy biurowej, jak i kilka innych tematów, które chcemy uregulować, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażeń" - mówił w czwartek Mateusz Morawiecki.

Lockdown pracowników biurowych 

Jednym z możliwych scenariuszy jest zmiana trybu pracy biur na zdalny. Jak mówiła w rozmowie z Interią Kamila Kozera, radca prawny w Kancelarii Prawnej Answer Wojciechowski i Partnerzy, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracownicy biurowi w okresie pandemii mogą pracować zdalnie lub w sposób hybrydowy, a pracodawca może wdrożyć takie rozwiązania, wprowadzając odpowiedni regulamin lub obwieszczenie.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce

- Specustawa koronawirusowa uprawniła pracodawców do wdrażania pracy zdalnej na podstawie decyzji, wiążącej dla pracownika. Pracownik powinien ją traktować jako polecenie służbowe, do którego powinien się stosować, jeżeli nie je one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Pamiętać jednak należy, że wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności, możliwości techniczne i możliwości lokalowe do wykonywania takiej pracy, a rodzaj powierzanej pracy na to pozwala - podkreślała Kozera.

Koronawirus w Polsce. 301 zgonów na COVID-19 w ciągu 24 godzin

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek 29 października o wykrytym zakażeniu kolejnych 20 156 osób. Dodatkowo z powodu COVID-19 zmarło następnych 301 Polaków. Ogólna liczba zakażonych wzrosła do 319 205, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi już 5149. Od początku epidemii wyleczonych zostało już 129 267 pacjentów. Z danych resortu wynika, że pacjenci zakażeni koronawirusem zajęli już 65,12 proc. dostępnych tak zwanych łóżek covidowych oraz 69,41 proc. respiratorów. Kolejny raport dotyczący m.in. liczby zakażeń i zgonów zostanie opublikowany przez w piątek o godz. 10:30. 

Więcej o: