Jacek Sasin będzie koordynował budowę szpitali tymczasowych. Premier chce, by zajęły się tym państwowe spółki

Michał Dworczyk poinformował, że premier zobowiązał duże spółki państwowe do budowania szpitali tymczasowych. W projekt włączony będzie także Jacek Sasin.

Szef kancelarii premiera przekazał w piątek 30 października, że premier Mateusz Morawiecki zobowiązał Spółki Skarbu Państwa do budowania szpitali tymczasowych. Jak potwierdził polityk, koordynowaniem ich budowy z ramienia rządu będzie przyglądał się minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Premier Morawiecki zobowiązał SSP do budowy szpitali tymczasowych 

- Dziś w nocy premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa, w których państwo ma decydujący udział. Decyzje administracyjne zobowiązały te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie dzięki temu dodatkowo pojawi się co najmniej 3 tys. łóżek. Decyzje objęły takie spółki jak Orlen, Lotos, KGHM czy PKO BP. Mają one w jak najszybszym czasie, bo są to decyzje ze skutkiem natychmiastowej wykonalności, przygotować kolejne łóżka dla pacjentów covidowych - powiedział w rozmowie z WP.pl Michał Dworczyk.

Polityk przyznał, że to spółki w porozumieniu z wojewodami będą podejmowały decyzje o tym, gdzie zostaną rozmieszczone szpitale tymczasowe dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Na razie wiadomo, że w województwie mazowieckim powstaną dwa dodatkowe szpitale - w Płocku i Ostrołęce. Szef KPRM zakłada, że zbudowane zostaną w perspektywie kilku tygodni, jednak podanie precyzyjnej daty nie jest możliwe.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce

Michał Dworczyk potwierdza, że MAP Jacka Sasina będzie nadzorowało budowę szpitali tymczasowych

Dziennikarz portalu zapytał Michała Dworczyka o to, czy to on będzie nadzorował to przedsięwzięcie tak, jak miało to miejsce podczas budowy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym. - Spółki będą podpisywały umowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, nadzorowanym przez Jacka Sasina. Te umowy dotyczą refinansowania samych inwestycji. Spółki muszą sobie poradzić z tymi projektami same. Natomiast pomoc prawna oferowana jest przez biura KPRM czy Prokuraturę - wyjaśniał.

Michał Dworczyk został jeszcze raz poproszony o odpowiedź, kto dokładnie będzie koordynował budowę szpitali tymczasowych ze strony rządu. - W sposób naturalny ministerstwo aktywów państwowych, którym kieruje Jacek Sasin, będzie nadzorowało ich budowę - dodał. Szef KPRM podkreślił, że był wyznaczony jako koordynator budowy szpitala na Narodowym, ponieważ był to "program pilotażowy".

Jacek Sasin: Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków

Decyzję premiera komentują już także prezesi niektórych Spółek Skarbu Państwa. "Włączamy się w walkę z drugą falą pandemii. Grupa ORLEN, przy współpracy z rządem, zaangażuje się w budowę dwóch szpitali tymczasowych w Płocku oraz Ostrołęce. Jako firma odpowiedzialna społecznie wspieramy nasze otoczenie w walce z COVID19" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu.  

"Odpowiedzialność społeczna biznesu to część DNA spółek Skarbu Państwa. Budowa szpitali tymczasowych przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest częścią rządowej strategii walki z epidemią. Nie ma wyższych priorytetów niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków" - dodał Jacek Sasin.

Więcej o: