Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaszczepił się przeciw COVID

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich Muhammad bin Raszid Al Maktum zaszczepił się na COVID-19. Szczepionka na koronawirusa jest w trzeciej fazie testów. To kolejny wysoko postawiony urzędnik w ZEA, który zdecydował się na taki krok.

Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Dubaju, Muhammad bin Raszid Al Maktum poinformował o przyjęciu szczepionki na Twitterze. Szejk do wpisu załączył zdjęcie z zabiegu. 

W trakcie przyjmowanie szczepionki na COVID-19. Życzymy wszystkim bezpieczeństwa i dobrego zdrowia oraz jesteśmy dumni z naszych zespołów niestrudzenie pracujących nad dostępnością szczepionki w ZEA. Przyszłość zawsze będzie lepsza w ZEA

- napisał szejk.

Jak informuje France24, wcześniej eksperymentalną szczepionkę przyjęli minister spraw zagranicznych Szejk Abdullah bin Zayed Al-Nahyan oraz wicepremier Szejk Saif bin Zayed Al-Nahyan.

Dwie eksperymentalne szczepionki testowane w ZEA

Nie wiadomo, której firmy szczepionkę przyjął premier. W kraju w trzeciej fazie testów są dwa farmaceutyki. Pierwszy pochodzi od chińskiego koncernu farmaceutycznego Sinopharm. Drugi to rosyjska szczepionka Sputnik-V.

Na całym świecie w fazie testów znajdują się 42 eksperymentalne szczepionki na koronawirusa, podaje WHO. 10 preparatów jest już w trzeciej, ostatniej fazie testów klinicznych. 

Zobacz wideo „W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko”

Koronawirus. Szczepionka dla Europy w styczniu

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec zeszłego zapowiedział, że szczepionka na koronawirusa może pojawić się już w styczniu. Taki scenariusza zakłada plan Unii Europejskiej. W pierwszej kolejności medykament otrzymają najbardziej potrzebujące grupy, tj. ludzie starsi oraz ochrona zdrowia. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują

- powiedział premier Morawiecki na piątkowej konferencji.

Więcej o: