Jest nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. Minister zdrowia: To już wersja 3.0

Od wtorku 3 listopada obowiązuje nowa strategia w walce z koronawirusem w Polsce. Zmiany zostały ogłoszone na konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

- Przesłanką do podsumowania strategii działań jest dzisiaj wydanie przez nas kolejnej edycji strategii, to już wersja 3.0. Ona od dzisiaj od południa jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia - poinformował Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej. 

Minister zdrowia odniósł się także do danych dotyczących liczby zakażeń. Wskazywał, że w ubiegłym tygodniu przyrost zakażeń raportowanych we wtorek był znacząco wyższy (ponad 60 proc. więcej) niż w poniedziałek, natomiast w tym tygodniu ten przyrost jest niewielki (ok. 10 proc.). Dodał również, że rząd szczególnie monitoruje 7-dniowy cykl rozwoju pandemii, żeby na tej podstawie analizować jej przebieg w Polsce.

"Podejmujemy kolejne kroki, które sprawią, że walka z koronawirusem będzie skuteczniejsza. Przyspieszamy testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19. W tym celu będziemy korzystać z testów antygenowych, których wynik jest znany już po kilkunastu minutach. Stan zdrowia osób, u których nie występują objawy lub są one łagodne, będzie monitorowany dzięki pulsoksymetrowi - wszystko po to, żeby odciążyć szpitale i placówki medyczne" - czytamy na stronie internetowej rządu

Nowa definicja chorego na COVID-19

Rozszerzona strategia rządowej walki z koronawirusem to:

  • model opieki z użyciem pulsoksymetru dla pacjentów skąpoobjawowych,
  • testy antygenowe, które będą podstawą do stwierdzenia koronawirusa tak samo jak testy PCR,
  • nowe zasady kwarantanny (automatycznie trafia na nią rodzina osoby zakażonej).
Zobacz wideo Morawiecki apeluje o pracę zdalną. "Musimy zerwać łańcuch zakażeń"

- Zmieniliśmy też definicję przypadku koronawirusa - za osobę chorą teraz uznaje się nie tylko osobę z dodatnim testem PCR, ale też z widocznymi objawami i dodatnim wynikiem testu antygenowego - mówił Niedzielski. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.

Pulsoksymetr dla pacjentów skąpoobjawowych

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne. Służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Posłuży do monitorowania stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, którzy przechodzą chorobę w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu.

Pilotaż z wykorzystaniem pulsoksymetru, który razem z telefonem i aplikacją będzie systemem pozwalającym na opiekę nad pacjentem, będzie prowadzony w Małopolsce. Minister zdrowia poinformował, że trafiło tam 1500 takich urządzeń.

- Pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi pacjenta. Przez dane, monitorowane przez zespół, w którym będzie lekarz i personel pomocniczy, przy odczytach co trzy godziny będzie można kontrolować stan zdrowia pacjenta - poinformował minister.

Automatyczne kierowanie na kwarantannę

Trzeci element nowej strategii w walce z koronawirusem w Polsce zakłada zmiany w zasadach kwarantanny. - Nie chcemy, żeby czekanie na telefon od inspekcji przedłużało okres czekania na rozpoczęcie kwarantanny - chcemy, żeby działała automatyczna kwarantanna, jeśli ktoś z domowników ma dodatni wynik, to wszyscy trafiają na automatyczną kwarantannę - poinformował Adam Niedzielski.

GIS uruchomił w sobotę automatyczne powiadomienia o skierowaniu na kwarantannę. "Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115" - podano w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Większa baza izolatoriów

"Do tej pory w izolatoriach mieliśmy dostępnych 6,5 tys. łóżek. Zwiększymy ich ilość do 10 tys. w 55 obiektach na terenie całej Polski" - czytamy na rządowej stronie internetowej. 

Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu - np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Więcej o: