Węgry. Nadzwyczajny porządek prawny. Od północy do piątej rano zakaz wychodzenia z domów

Rząd Węgier od północy wprowadzi nadzwyczajny porządek prawny - ogłosił premier Viktor Orban. W jego ramach będzie obowiązywało ograniczenie opuszczania domów od północy do piątej rano.

Szef rządu węgierskiego mówił o tym, że pandemia nasila się i jeżeli nadal tak będzie, to do połowy grudnia szpitale w tym kraju osiągną granice swoich możliwości. Rząd zdecydował więc o kolejnych obostrzeniach.

„Jeżeli wirus rozprzestrzenia się szybko, to my również musimy być szybcy. Dlatego rząd zdecydował, że dziś od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i zwrócimy się do parlamentu, aby ten stan nadzwyczajny przedłużył o dziewięćdziesiąt dni” - powiedział.

Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

Koronawirus na Węgrzech. Kolejne obostrzenia

Viktor Orban poinformował również o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Od północy do godziny piątej rano obowiązywać będzie ograniczenie opuszczania domów. Na imprezach masowych i sportowych, w kinach oraz teatrach będzie można zająć co trzecie miejsce, noszenie maseczek ochronnych w tych miejscach będzie obowiązkowe. Władze będą kontrolowały wydarzenia, będą mogły zamknąć miejsca, w których nie stosuje się tych przepisów. Wszystkie lokale rozrywkowe zostaną zamknięte. W komunikacji publicznej w porannych i popołudniowych godzinach szczytu zostanie zwiększona częstotliwość kursowania pojazdów, a parkowanie w całym kraju będzie darmowe.

Na Węgrzech w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3989 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 84 osoby, najwięcej od początku pandemii. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 63 940, z tego 4767 osób jest hospitalizowanych, 348 z nich jest podłączonych do respiratorów. 

Więcej o: