Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków

Druga fala pandemii koronawirusa zaatakowała Europę. W związku z tym część krajów ponownie zamyka granice dla obcokrajowców. Polska znalazła się m.in. na czerwonej liście Czech. Co to oznacza?

Od poniedziałku 9 listopada Polacy nie będą mogli wjechać do Czech. Polska znalazła się na czerwonej liście, czyli w gronie krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Zobacz wideo Morawiecki przestawia kolejne restrykcje, a o wzrost zachorowań obwinia protestujących

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków. Kogo nie dotyczą obostrzenia? 

Zamknięcie granic nie obowiązuje wszystkich osób z krajów, które znajdują się na czerwonej liście. Zgodnie z prawem do Czech na więcej niż 12 godzin mogą przyjeżdżać:  

  • cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim ryzyku wystąpienia COVID-19, 
  • cudzoziemcy posiadający wizy na pobyt stały lub czasowy na terenie Czech lub Unii Europejskiej, 
  • obcokrajowcy będący członkami rodziny obywateli Republiki Czeskiej bądź obywateli UE mieszkających na terenie Czech,
  • osoby zajmujące się transportem międzynarodowym. 

Dodatkowo zezwolenie na przyjazd do kraju mogą otrzymać obcokrajowcy, którzy posiadają potwierdzenie powodu wjazdu odpowiednim dokumentem. Dotyczy to m.in. studentów, ale także partnerów biznesowych. Do Czech można także przyjeżdżać w sytuacjach nagłych, jak chociażby wezwanie do sądu czy opieka nad członkiem rodziny. W tym przypadku również niezbędne jest posiadanie odpowiednich dokumentów. 

Polacy nie wjadą do Czech bez testu PCR. Są pewne wyjątki 

Jak podaje Onet.pl, wyżej wymienione osoby są zobowiązane do wypełnienia formularza zgłoszeniowego wjazdu, a także wykonania testu PCR w ciągu pięciu dni od przyjazdu do kraju i przedstawienia go lokalnemu sanepidowi. Alternatywą jest przedstawienie testu PCR wykonanego najpóźniej 72 godzin przed przyjazdem do kraju.

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy pracowników transportu, dyplomatów, dzieci poniżej 5. roku życia, pracowników transgranicznych oraz w sytuacji tranzytu trwającego mniej niż 12 godzin (tylko osoby posiadające pozwolenie na pracę w UE). 

Koronawirus w Czechach. Sytuacja wciąż bardzo zła 

W czwartek 5 listopada potwierdzono w Czechach ponad 13 000 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, natomiast dzień wcześniej zanotowano aż 15 731 przypadków, co było najwyższym wynikiem od początku pandemii koronawirusa. Obecnie w Czechach zakażonych jest ponad 173 tys. osób. Od kilku dni z powodu COVID-19 umiera średnio około 200 osób dziennie. Łącznie zmarły 4330 zakażone osoby.

Więcej o: