Testy na koronawirusa. Jakie są różnice pomiędzy testem PCR i antygenowym?

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania. Czym różnią się od siebie testy PCR i testy antygenowe? Jakie są ich wady i zalety?

Minionej doby resort zdrowia poinformował o 25 571 nowych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2. Eksperci podkreślają, że ze względu na zmianę definicji przypadku zakażenia koronawirusem, która uwzględnia już pozytywny wynik testu antygenowego, liczba wykrywanych przypadków może wzrosnąć. - To jest bardzo ważna zmiana. Zmiana, która umożliwi testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR - powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej.

Testy PCR traktowane są jako "złoty standard diagnostyczny"

Testy PCR, które przez długi czasy były jedyną podstawą uznania zakażenia SARS-CoV-2, to testy polegające na wykryciu materiału genetycznego wirusa poprzez amplifikację kwasów nukleinowych. Badanie wykonywane jest w specjalnych punktach wymazowych.

dr Paweł Grzesiowski Dr Grzesiowski: Pod koniec listopada zgonów będzie jeszcze więcej

Testy dokonuje się poprzez wymaz z górnych lub dolnych dróg oddechowych. Ich zaletą jest duża wykrywalność zakażenia koronawirusem. Testy PCR nazywane są przez specjalistów od epidemiologii "złotym standardem diagnostycznym". Na wyniki testu PCR trzeba jednak poczekać nawet do dwóch dni.

Testy antygenowe pozwalają na poznanie wyniku już po kilkunastu minutach

Test antygenowe nie wykrywają materiału genetycznego wirusa tylko antygeny wytworzone w organizmie osoby zakażonej. Testy antygenowe charakteryzują się niższą czułością od testów PCR, ale ich zaletą jest szybkość poznania wyników.

Punkt poboru materiału do badań na koronawirusa / zdjęcie ilustracyjne Różne dane dot. zakażeń. Nieoficjalnie: Niedzielski polecił zbadać sprawę

Wynik testu można poznać już po kilkunastu minutach, dzięki czemu testy antygenowe są przydatne w miejscach, gdzie trzeba natychmiast dowiedzieć się, czy dana osoba jest zakażona (np. podczas porodu). Adam Niedzielski zapowiedział, że ze względu na swoją szybkość, testy antygenowe będą powszechnie wykonywane w szpitalnych oddziałach ratunkowych i na izbach przyjęć. Testy antygenowe dają najdokładniejszy wynik w momencie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa, czyli 1-3 dni przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po wystąpieniu objawów.

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia
Więcej o: