Jak podaje pharmaceutical-technology.com, brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA) doprecyzowała ostrzeżenie dotyczące korzystania z produktu Pfizer/BioNTech. Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami szczepionki na koronawirusa tej firmy nie mogą przyjmować osoby, które w przeszłości doświadczyły silnych reakcji alergicznych - dotyczy to dokładnie anafilaksji, czyli nagłej reakcji organizmu na alergen.
Masowe szczepienia na koronawirusa ruszyły w Wielkiej Brytanii we wtorek 8 grudnia. Od tego momentu MHRA otrzymała informacje o dwóch przypadkach anafilaksji i jednym pacjencie, którzy po przyjęciu szczepionki Pfizera dostał reakcji alergicznej. Dwa przypadki anafilaksji dotyczyły pracowników ochrony zdrowia, którzy razem z osobami powyżej 80. roku życia, są w pierwszej grupie osób, które otrzymają szczepionkę w pierwszej kolejności. Po wystąpieniu anafilaksji pacjenci nie zostaną zaszczepieni drugą dawką tego produktu.
- Podobnie jak w przypadku innych nowych szczepionek, MHRA ostrzega, że "osoby z poważną historią reakcji alergicznych" nie powinny otrzymać tego preparatu. Wczoraj dwie osoby doznały poważnej reakcji alergicznej na szczepionkę, ale już wracają do zdrowia - zapewnił na konferencji prasowej dyrektor medyczny NHS England profesor Stephen Powis.
- W kluczowym badaniu klinicznym III fazy szczepionka Pizef/BioNTech była dobrze tolerowana i nie wystąpiły żadne poważne obawy co do jej bezpieczeństwa. W badaniu udział wzięło do tej pory ponad 44 000 uczestników, z których ponad 42 000 otrzymało już drugą dawkę szczepionki - powiedział dalej profesor Powis.
- Większość ludzi nie doświadczy anafilaksji, a korzyści z ochrony przed COVID-19 przewyższają ryzyko. Każdy, kto ma otrzymać szczepionkę, powinien pójść i przedyskutować z pracownikiem ochrony zdrowia wszelkie pytania. Pacjent powinien też podać historię przebytych poważnych alergii przed otrzymaniem szczepionki - dodaje szefowa MHRA June Raine.