Nowe wytyczne ws. szczepionki na koronawirusa - osoby z silnymi alergiami nie powinny jej przyjmować

Brytyjska agencja ds. regulacji leków zmieniła wytyczne dotyczące szczepień na koronawirusa z wykorzystaniem preparatu stworzonego przez firmy Pfizer i BioNTech. Zgodnie z nowymi zaleceniami szczepionki na COVID-19 nie powinny przejmować osoby, które w przeszłości miały silne reakcje alergiczne na lekarstwa lub jedzenie.

Jak podaje pharmaceutical-technology.com, brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA) doprecyzowała ostrzeżenie dotyczące korzystania z produktu Pfizer/BioNTech. Zgodnie z wcześniejszymi komunikatami szczepionki na koronawirusa tej firmy nie mogą przyjmować osoby, które w przeszłości doświadczyły silnych reakcji alergicznych - dotyczy to dokładnie anafilaksji, czyli nagłej reakcji organizmu na alergen. 

Zobacz wideo A gdyby dom zaczął Ci pomagać? [Materiał promocyjny]

Wielka Brytania. Nowe wytyczne ws. szczepionki na koronawirusa Pfizera i BioNTech

Masowe szczepienia na koronawirusa ruszyły w Wielkiej Brytanii we wtorek 8 grudnia. Od tego momentu MHRA otrzymała informacje o dwóch przypadkach anafilaksji i jednym pacjencie, którzy po przyjęciu szczepionki Pfizera dostał reakcji alergicznej. Dwa przypadki anafilaksji dotyczyły pracowników ochrony zdrowia, którzy razem z osobami powyżej 80. roku życia, są w pierwszej grupie osób, które otrzymają szczepionkę w pierwszej kolejności. Po wystąpieniu anafilaksji pacjenci nie zostaną zaszczepieni drugą dawką tego produktu.

- Podobnie jak w przypadku innych nowych szczepionek, MHRA ostrzega, że "osoby z poważną historią reakcji alergicznych" nie powinny otrzymać tego preparatu. Wczoraj dwie osoby doznały poważnej reakcji alergicznej na szczepionkę, ale już wracają do zdrowia - zapewnił na konferencji prasowej dyrektor medyczny NHS England profesor Stephen Powis.

Szczepienie na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Lekarze o planie szczepień. "Improwizacja zawsze była polską specjalnością"

Szczepionka na koronawirusa. "Korzyści z ochrony przed COVID-19 przewyższają ryzyko"

- W kluczowym badaniu klinicznym III fazy szczepionka Pizef/BioNTech była dobrze tolerowana i nie wystąpiły żadne poważne obawy co do jej bezpieczeństwa. W badaniu udział wzięło do tej pory ponad 44 000 uczestników, z których ponad 42 000 otrzymało już drugą dawkę szczepionki - powiedział dalej profesor Powis.

- Większość ludzi nie doświadczy anafilaksji, a korzyści z ochrony przed COVID-19 przewyższają ryzyko. Każdy, kto ma otrzymać szczepionkę, powinien pójść i przedyskutować z pracownikiem ochrony zdrowia wszelkie pytania. Pacjent powinien też podać historię przebytych poważnych alergii przed otrzymaniem szczepionki - dodaje szefowa MHRA June Raine.

Szczepionka Szczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Więcej o: