Szczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Trzy firmy Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca stworzyły szczepionki, które przeszły trzecią fazę kliniczną. Wiemy także, jaka jest ich skuteczność. Czym się różnią? Jakie są podobieństwa medykamentów?

Prace nad szczepionkami na koronawirusa są coraz bardziej zaawansowane. O stworzeniu tej pierwszej poinformowała firma Pfizer. Jej specyfik wykazuje 95 proc. skuteczności, zaś Moderna poinformowała o 94,5-procentowej skuteczności ich produktu. Do wyżej wymienionej dwójki dołączyła na początku tego tygodnia firma AstraZeneca, która przekazała, że jej specyfik wykazuje od 62 do 90 proc. skuteczności. 

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi”

Szczepionki na koronawirusa. W jaki sposób zostały opracowane?

Portal tvn24.pl zdecydował się porównać szczepionki, które prawdopodobnie w przyszłości będą podawane ludziom na całym świecie. Największe różnice widoczne są w sposobie opracowania. Do opracowania tych od Pfizera i Moderny niezbędne jest wykorzystanie mRNA, czyli rodzaju kwasu rybonukleinowego odpowiadającego za przenoszenie materiału genetycznego. 

. Kwarantanna narodowa mogła zostać wprowadzona. 'Uratowały' nas błędy

Specyfik firmy AstraZeneca stworzono przy użyciu martwych komórek adenowirusa pochodzącego od szympansów. "Szczepionka zawiera sekwencje genetyczne kodujące syntezę białka powierzchniowego S ("kolców") koronawirusa SARS-CoV-2" - czytamy. W podobny sposób powstały szczepionki na wirusa Ebola. 

Szczepionka na koronawirusa. Dawkowanie i przechowywanie [AstraZeneca, Moderna, Pfizer]

Jeśli chodzi o dawkowanie, to w przypadku każdej ze szczepionek należy przyjąć dwie dawki. Pomiędzy dawkami szczepionki Pfizera należy odczekać trzy tygodnie, a Moderny cztery. Odporność ma się pojawić po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki. Jeśli chodzi o specyfiki firmy AstraZeneca, to wciąż odbywają się testy dotyczące wielkości dawek. 

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne) Lek na koronawirusa. Trzy znane preparaty mogą okazać się skuteczne

Zarówno AstraZeneca, jak i Moderna wyprodukowały szczepionki, które przez określony czas mogą być przechowywane przez w temperaturze lodówkowej, czyli od 2 do 8 stopni Celsjusza. Na niekorzyść produktu Pfizera działa fakt, że wymaga on transportu i przechowywania  w temperaturze -70 stopni Celsjusza, choć przez kilka dni może być przechowywana w lodówce

Szczepionka na koronawirusa. Która firma jest gotowa wyprodukować najwięcej?

Na razie nieznany jest dokładny koszt szczepionki na koronawirusa. Przedstawiciele poszczególnych firm twierdzą, że ceny ich specyfików będą na tyle wyważone, aby były ogólnodostępne. Na ten moment najwięcej szczepionek jest w stanie wyprodukować firma AstraZeneca, która zadeklarowała 3 mld dawek w 2021 roku. Pfizer poinformował o ponad 1,3 mld dawek, natomiast Moderna o 0,5 mln - 1 mld dawek w tym samym okresie. 

Więcej o: