Twardy lockdown w Niemczech. Zamknięte sklepy, ograniczenia dot. spędzania świąt

Rząd Niemiec planuje zamknąć od 16 grudnia do 10 stycznia większość sklepów, których działalność nie jest niezbędna - pisze w niedzielę agencja Reuters, powołując się na projekt rządowej propozycji, dotyczący kolejnych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. W niedzielę kanclerz Angela Merkel oficjalnie ogłosiła wprowadzenie nowych restrykcji.
Zobacz wideo Premier: Wygrywamy z epidemią! Epidemiolożka: Nie wygrywamy

Plan kolejnych ograniczeń został przygotowany podczas spotkania kanclerz Angeli Merkel z władzami krajowymi. Na konferencji prasowej po spotkaniu Merkel ogłosiła wprowadzenie planu w życie. 

Zgodnie z projektem od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki. W okresie tym zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym.

Angela MerkelNiemcy zaostrzają restrykcje, całkowity lockdown coraz bliżej

Obecnie w Niemczech panują obostrzenia, wprowadzone na początku listopada i przez niemiecką prasę nazwane "miękkim lockdownem". Sklepy hurtowe i detaliczne są otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta.

Ograniczenia na święta

Do 10 stycznia mają obowiązywać także restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do pięciu osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem. Od sześciu tygodni zamknięte są także wszystkie bary i restauracje.

Rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Stosowanie wyrobów pirotechnicznych ma być zakazane na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzi.

W niedzielę rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 20 200 zakażeniach w ciągu minionej doby i o 321 kolejnych przypadkach śmiertelnych. W sumie od początku pandemii w Niemczech koronawirusem zakaziło się 1 320 716 osób, zmarło 21 787 osób.

Autor: PAP / zm/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: