Kiedy szczepienia dla osób spoza grup ryzyka? Prof. Andrzej Horban szacuje i zdradza, co z obostrzeniami

Prof. Andrzej Horban podkreślił, że celem programu szczepień jest "powrót do normalności oraz ochrona ludzi, którzy by umarli". Według niego po przeprowadzeniu szczepień zagrożonych grup będzie można zdjąć obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z COVID-19, był gościem programu Onet Opinie, w którym powiedział, że osoby nienależące do grup szczególnego ryzyka będą mogły szczepić się na koronawirusa w połowie przyszłego roku, a w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione grupy najbardziej wrażliwe, czyli pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, nauczyciele.

Prof. Horban: Szczepienia pozwolą na powrót do normalności

- Są dwa cele, które mamy zamiar osiągnąć - powrót do normalności i ochrona ludzi, którzy by umarli. Zakładamy, że umierają osoby powyżej 60. roku życia, w związku z czym powinniśmy ich zaszczepić oraz pracowników ochrony zdrowia. Wtedy mamy osiągnięty efekt, wtedy też możemy powiedzieć, że zwijamy większość zaleceń, bo nie ma ryzyka dla tej grupy - powiedział prof. Horban.

Doradca premiera podkreślił, że zaszczepienie dużej części społeczeństwa pozwoli na powrót do normalności i znoszenie obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa. Prof. Horban dodał, że po szczepieniach wśród osób zakażonych będzie większy odsetek osób młodych, ponieważ większość dotychczasowych zakażeń u seniorów i pracowników ochrony zdrowia nie będzie już występować.

Do końca grudnia do Polski trafi 300 tys. dawek szczepionki

Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez firmę Pfizer i BioNtech. Dzięki decyzji Komisji i wcześniejszej decyzji Europejskiej Agencji Leków szczepienia na COVID-19 będą mogły rozpocząć się w Unii Europejskiej już w niedzielę 27 grudnia.

Szczepienia w Polsce będą dobrowolne i darmowe - zapowiada rząd. Pierwsze szczepionki trafią do Polski 26 grudnia, a same szczepienia rozpoczną się dzień później w szpitalu MSWiA w Warszawie. Szef kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że do końca grudnia do Polski ma trafić 300 tysięcy dawek szczepionki, a do końca stycznia łącznie 1,5 miliona. - Pozwoli nam to do tego czasu zaszczepić ok. 750 tysięcy pacjentów - powiedział Dworczyk.

Zobacz wideo Czy będzie szansa na szybsze przyjęcie szczepionki, jeśli nie będzie chętnych z grupy priorytetowej?
Więcej o: