W pięciu krokach wyjaśniamy seniorom, jak w prosty sposób mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez internet. Jedną z metod jest skorzystanie z rządowej strony internetowej, która przeprowadzi pacjenta przez proces rejestracji.
Zaczynamy od wejścia na stronę internetową https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie.
Po naciśnięciu przycisku "START", na ekranie komputera pojawia się pytanie: "Czy masz 80 lat lub więcej?". Jeśli pacjent spełnia ten warunek, wybieramy odpowiedź "TAK". Klikamy "DALEJ".
A tak to powinno wyglądać:
Jak zarejestrować się na szczepienie przez internet? Fot. gov.pl
W kolejnym kroku pojawia się pytanie, w jaki sposób senior chce się zarejestrować na szczepienie. W tym miejscu należy wybrać: "Przez formularz elektroniczny", po czym przycisnąć "DALEJ".
Na ekranie wygląda to tak:
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez internet? Fot. gov.pl
Na ekranie pokazuje się informacja, że możemy wybrać profil zaufany albo tymczasowy profil zaufany. Masz profil zaufany? Klikasz "zarejestruj się na szczepienie". Nie masz? TUTAJ wyjaśniamy, jak go założyć. Proces zakładania tymczasowego profilu zaufanego opisaliśmy w TYM MIEJSCU.
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez internet? Fot. gov.pl
Kolejny krok to wybór logowania. Na ekranie pojawią się dwie opcje: logowanie przez Profil Zaufany bądź e-dowód. Opis, jak z nich skorzystać, znajduje się poniżej.
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez internet? Fot. gov.pl
Aby zalogować się przez e-dowód niezbędna jest aplikacja mObywatel lub specjalny czytnik podłączony do komputera. Do profilu zaufanego logujemy się przy pomocy internetowego konta bankowego, można to zrobić także za pomocą adresu mailowego oraz hasła. Poniżej znajduje się filmik, w którym krok po kroku wyjaśniono, jak zalogować się do e-rejestracji przez Profil Zaufany.
Co się stanie, kiedy już uda nam się zarejestrować? System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego miejsca zamieszkania. Chcemy zaszczepić się w innym terminie lub innym punkcie? Musimy wybrać inną datę i lokalizację w wyszukiwarce.
Na koniec senior dostanie powiadomienie SMS. Dzień przed planowanym terminem szczepienia otrzyma kolejny SMS z przypomnieniem.
Jak zarejestrować się na szczepienie na koronawirusa przez internet? Fot. pacjent.gov.pl
Cała procedura jest o tyle wygodna, że możemy ją przejść w dowolnym momencie. Ale nie trzeba się zapisywać przez internet.
Seniorzy mogą skorzystać z dwóch innych możliwości:
Przez telefon można zarejestrować się samemu lub z pomocą kogoś z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer wysłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Młodsi mogą w ten sposób zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się odpowiedni dla nich etap szczepień. Do umówienia należy znać PESEL bliskiej osoby.
W czasie rejestracji będzie można wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie przesłany zostanie SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Pomocny w tej kwestii będzie poniższy filmik.
By zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.
Na koniec przypominamy harmonogram rejestracji, właściwy dla konkretnych grup wiekowych. Na termin szczepienia mogą zarejestrować się:
Szczepienia tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.
O starcie rejestracji dla kolejnych grup rząd będzie informował na bieżąco. Od 15 stycznia młodsi pacjenci mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla ich grupy - zostaną o tym powiadomieni mailem.
Harmonogram szczepień przeciw COVID-19 Fot. Gazeta.pl