Pfizer zapowiada zwiększenie dostaw szczepionek. Chodzi o dwa terminy

Biuro prasowe firmy Pfizer Polska zapowiedziało, że od przyszłego tygodnia przywrócony zostanie pierwotny harmonogram dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej. Co więcej, opracowany plan ma pozwolić na dostarczenie większej liczby dawek w drugim kwartale 2021 roku.

W poniedziałek do Polski miało zostać dostarczonych 360 tysięcy dawek szczepionki Pfizera, jednak finalnie z powodu tymczasowego ograniczenia dystrybucji do kraju trafiło tylko 176 tysięcy. Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk przekazał, że w niedzielę rząd otrzymał zaktualizowany harmonogram dostaw.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Kraska: Wstrzymaliśmy szczepienia medyków, żeby wystarczyło dawek dla seniorów

Pfizer zapowiada większe dostawy szczepionek

W środę TVN24 otrzymał od biura prasowego firmy Pfizer komunikat, w którym poinformowano, że wraz z firmą BioNTech "opracowano plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek w drugim kwartale tego roku". "Aby to osiągnąć, już teraz konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. Z tej przyczyny w tym tygodniu nastąpiło przejściowe zmniejszenie dostaw z zakładu produkcyjnego w Puurs w Belgii" - dodano.

W ciągu kilku najbliższych dni Pfizer ma zamiar "wrócić do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE ze zwiększoną dostawą w dniu 25 stycznia i od 15 lutego br., co pozwoli zrealizować podjęte zobowiązania za pierwszy kwartał". Zaktualizowane informacje na temat dostaw mają dotrzeć do Komisji Europejskiej, krajów członkowskich i innych, na które zmiany te będą miały wpływ.

W piątek rusza rejestracja dla osób od 70. roku życia

27 grudnia 2020 roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Zdrowia w środę, do tego czasu wykonano już ponad 541 tys. szczepień, natomiast łączna liczba zarejestrowanych na szczepienie pacjentów 80+ wynosi 669,5 tys.

Szczepionka przeciw COVID Szczepionki Moderny już w środę zaczną trafiać do polskich szpitali

Seniorzy z tej grupy wiekowej mogą się rejestrować na szczepienia od 15 stycznia. Od piątku 22 stycznia z kolei taką możliwość zyskają osoby od 70. roku życia. Zgodnie z harmonogramem szczepienia tych seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia.

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?
Więcej o: