Od 12 lutego otwarte hotele, kina i teatry. Będą limity miejsc

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent obłożenia miejsc. Podobnie z kinami i teatrami, gdzie również będzie obowiązywał limit 50 procent dostępnych miejsc - powiedział na konferencji prasowej w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Jak zakomunikował Morawiecki, zmiany w dotychczasowych obostrzeniach sanitarnych będą dotyczyć działalności hoteli, kin i teatrów, a także aktywności na świeżym powietrzu. Decyzje rządu zaczną obowiązywać od 12 lutego.

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych w wielkości do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami - do 50 proc. dostępnych miejsc. Doskonale wiemy, że wirus najszybciej rozprzestrzenia się w przestrzeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych. Niestety restauracje i siłownie pozostaną na razie zamknięte

- mówił szef rządu.

Zobacz wideo Minister Gliński: Otwieramy sport na zewnątrz, stoki i baseny

Baseny w przestrzeniach zamkniętych i stoki również będą mogły wznowić działalność

Podczas rządowej konferencji głos zabrał również minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Podsumowując decyzje dotyczące kultury i sportu - otwieramy od 12 lutego, warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym, kina, teatry, filharmonie i opery przy warunku podstawowym - wypełnieniu do 50 proc. widowni i maseczkach - tłumaczył. 

- Otwieramy sport na zewnątrz, korty, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie, ale i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, bo tam zagrożenie związane z zakażeniem się wirusem jest mniejsze niż w innych zamkniętych przestrzeniach, choć oczywiście istnieje.  Apelujemy o odpowiedzialność - reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany - dodał. 

Na stronie rządu pojawiły się już informacje o zmianie niektórych obostrzeń. Wynika z nich, że choć za tydzień baseny zostaną otwarte, nie będzie to dotyczyło jednak aquaparków. 

- Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy - ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo - mówił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał też, że pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi przyjęło już ponad 90 proc. lekarzy. Dzięki temu możliwe będzie szersze otwarcie systemu opieki zdrowotnej, a kontakt z lekarzem "nie będzie już obarczony ryzykiem takim jak wcześniej".

Więcej o: