Polska pisze list do UE, razem z czterema krajami. Chodzi o dostawy szczepionek na koronawirusa

Do szefa Rady Europejskiej skierowano list podpisany przez liderów pięciu państw, w tym przez Polskę. Jest to apel o zwiększenie dostaw szczepionek na koronawirusa.

Apel do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela wystosowali premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Hiszpanii Pedro Sanchez, premier Danii Mette Frederiksen, premier Belgii Alexander de Croo oraz prezydent Litwy Gitanasa Nauseda. 

O sprawie poinformowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. List poprzedza wideoszczyt Unii Europejskiej, który zaplanowano na czwartek i piątek. 

Apel do UE o zwiększenie dostaw szczepionek

Jak dowiadujemy się z wpisu Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, liderzy apelują o zwiększenie dostaw szczepionek. W liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zaprezentowano także pomysł, który miałby przyspieszyć prace nad zwiększeniem produkcji szczepionek w UE. 

W zamieszczonym fragmencie dokumentu możemy przeczytać, że nadzwyczajny szczyt "przychodzi w odpowiednim czasie".

Terminowy dostęp do szczepionek dla Europy pozostaje nierozwiązanym wyzwaniem. Pomimo bezprecedensowej prędkości rozwoju nowych szczepionek wysokiej jakości problemy nie ustają i prowadzą do poważnych opóźnień. W połączeniu z pojawieniem się nowych wariantów COVID zagraża to naszej ścieżce do pełnej odbudowy i normalnego życia

- czytamy w liście.  

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada

Problemy w dostawach szczepionki na koronawirusa

AstraZeneca najpierw zmniejszyła liczbę szczepionek, które trafią do Polski w kolejnej partii, a następnie przesunęła termin ich dostawy o tydzień. Również Pfizer będzie dostarczał mniejsze ilości preparatu, niż dotychczas. Problemy mają też Włosi, gdzie AstraZeneca zmniejszyła tygodniową dostawę o 10-15 proc.

***

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Więcej o: