Chiny wprowadzają "paszporty szczepień" dla podróży zagranicznych

Chińskie władze ogłosiły wprowadzenie elektronicznych certyfikatów zdrowia z informacjami o szczepieniach i wynikach badań na Covid-19 dla obywateli planujących podróże zagraniczne - podały we wtorek miejscowe media. "Paszporty szczepień" rozważa też m.in. UE.

Kraje na świecie wprowadzają lub rozważają tego rodzaju zaświadczenia, poszukując sposobów na ułatwienie międzynarodowych podróży i wyciągnięcie gospodarek z koronakryzysu. Nad propozycją regulacji w sprawie „paszportów szczepień” w UE pracuje obecnie Komisja Europejska.

Zobacz wideo Rok epidemii w Polsce. Ratownik wspomina najtrudniejsze momenty

Chiny są gotowe do rozmów. Kody QR pozwolą na weryfikacje certyfikatów 

Chińskie elektroniczne certyfikaty zdrowia w aplikacjach mobilnych zawierają zaszyfrowane kody QR oraz informacje o szczepieniach i wynikach testów na koronawirusa, a także dane osobowe posiadacza - przekazał wydział spraw konsularnych chińskiego MSZ.

Szef tego resortu Wang Yi oświadczył w niedzielę, że Chiny są gotowe do rozmów z innymi państwami na temat wzajemnego honorowania zaświadczeń o testach i szczepieniach, aby umożliwić bezpieczne i uporządkowane podróże międzynarodowe.

Według dziennika „Global Times” kody QR umożliwią „odpowiednim wydziałom w różnych krajach” weryfikację chińskich certyfikatów. Nie jest jasne, z jakimi krajami Chiny porozumiały się już lub planują się porozumieć w sprawie uznawania zaświadczeń.

Chiny. Nie ma ułatwień dla zaszczepionych podróżnych

Chińskie władze nie ogłosiły jak dotąd żadnych ułatwień dla zaszczepionych osób przybywających z zagranicy. Państwowa komisja zdrowia oceniała w lutym, że po wjeździe do Chin podróżni powinni przechodzić kwarantannę niezależnie od szczepień, ponieważ szczepionka nie gwarantuje, że nie są zakażeni koronawirusem.

W Chinach kontynentalnych do użytku dopuszczono cztery rodzime szczepionki naCOVID-19, a do końca lutego mieszkańcom podano ponad 50 mln dawek. Pekin nie zatwierdził jednak jak dotąd żadnej szczepionki zagranicznej, a żaden ze specyfików chińskich nie dostał dotąd zielonego światła od Europejskiej Agencji Leków (EMA). 

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: