11 marca otwierają się uzdrowiska. Jakie warunki trzeba spełnić, by pojechać do sanatorium?

Od czwartku, 11 marca wznawiają działalność uzdrowiska. Odpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, by pobyt w sanatorium był możliwy.

Na leczenie do sanatorium będzie można się udać na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

Port na jeziorze w Mikołajkach. Nowe obostrzenia na Mazurach. "U nas nie było tak, jak w Zakopanem"

Sanatoria zostaną otwarte w reżimie sanitarnym

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego będą mogli czuć się bezpiecznie, na co składa się kilka czynników. Po pierwsze, personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony.

Zobacz wideo Co z sezonem weselnym? "Decyzje, co do luzowania obostrzeń, będą odważniejsze"

Po drugie, uzdrowiska spełniają restrykcyjne normy sanitarne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. A co najważniejsze, wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium muszą mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub udokumentować, że przyjęli dwie dawki szczepionki na COVID-19. Jest to warunek konieczny przyjęcia na leczenie.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wyjechać do sanatorium w czasie epidemii koronawirusa?

Pacjenci, którzy nie przeszli jeszcze pełnego szczepienia, są zobowiązani do wykonania testu na koronawirusa. Będzie on darmowy - za jego wykonanie zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Test musi być wykonany najwcześniej cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego i we wskazanych punktach drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka.

Wzrośnie odpłatność za zakwaterowanie i wyżywienie w uzdrowiskach Pobyt w sanatorium będzie droższy. Minister Zdrowia chce podwyższenia odpłatności

Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie. O wyniku testu poinformuje pacjenta przed wyjazdem uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Więcej o: