Koronawirus. Obostrzenia dla Polaków w Europie. Trudna sytuacja utrudni podróże tuż przed świętami

Trzecia fala koronawirusa w Polsce sprawiła, że niektóre państwa dodały nasz kraj do listy państw wysokiego ryzyka. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami dla podróżnych.

Trudna sytuacja epidemiologiczna Polski nie uszła uwadze innym państwom. Dodatkowe obostrzenia, m.in. w postaci kwarantanny, wprowadziły m.in. Szwajcaria, Cypr i Chorwacja. Nowe zasady będą obowiązywały najpewniej także w trakcie Wielkanocy, co z pewnością znacząco wpłynie na plany świąteczne rodaków.

Mapa zakażeń koronawirusem w Polsce. Coraz więcej "czarnych" powiatów, kilkadziesiąt przedsionku. Mapa zakażeń

Obostrzenia dla Polaków w Szwajcarii

Polska od 22 marca znajdzie się na szwajcarskiej liście krajów wysokiego ryzyka. Osoby przyjeżdżające do Szwajcarii będą musiały:

  • wypełnić przed przyjazdem elektroniczny formularz rejestracyjny,
  • posiadać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 (test PCR wykonany w ciągu ostatnich 72 h przed wjazdem do Szwajcarii),
  • po przyjeździe do Szwajcarii zgłosić w ciągu dwóch dni swój przyjazd odpowiednim władzom kantonalnym,
  • odbyć kwarantannę (10 dni).

Zarówno negatywny test, jak i zaświadczenie o odbyciu szczepienia nie zwalniają z obowiązku odbycia kwarantanny. 

Cypr. Obostrzenia dla Polaków na Cyprze

Polska znajduje się w ostatniej - czerwonej - kategorii na Cyprze. Dla podróżujących z naszego kraju oznacza to, że przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Po przylocie należy natomiast poddać się (na własny koszt - 30 euro) kolejnemu testowi PCR na lotnisku i pozostawać w samoizolacji do otrzymania wyniku.

Obywatele i rezydencji Republiki Cypryjskiej podróżujący z Polski muszą wykonać jeden test po przylocie. Obowiązuje ich jednak 72-godzinna samoizolacja, którą kończy drugi test PCR.

Wszyscy podróżujący na Cypr muszą także na dobę przed wylotem zarejestrować się w systemie Cyprus Flight Pass w celu uzyskania przepustki. Jej brak grozi grzywną w wysokości 300 euro. 

Ograniczenia dla Polaków w Chorwacji

Jak informuje money.pl, Polacy przyjeżdżający do Chorwacji przed przekroczeniem granicy muszą okazać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa wykonany nie później niż 48 godzin przed wjazdem. Ponadto muszą zarejestrować się na chorwackim portalu w celu wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Obostrzenia te wydłużono niedawno do 31 marca. 

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Obostrzenia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii

Podróżujący do Wielkiej Brytanii także muszą przestrzegać zasad, choć nie dotyczą one tylko Polaków. Od 15 lutego do kraju niewpuszczane są osoby podróżujące w celach turystycznych. Osoby mające ważne powody osobiste lub udające się na Wyspy w celach zawodowych na trzy dni przed podróżą muszą wykonać test PCR na koronawirusa. Dopiero negatywny wynik uprawnia do wejścia na pokład samolotu. Brak testu może wiązać się z karą w wysokości tysiąca funtów.

Negatywny wynik nie zwalnia z konieczności odbycia 10-dniowej kwarantanny w wybranym przez siebie miejscu. Wyłamała się z tego Szkocja, która wymaga na kwarantannie pobytu w hotelu, co kosztuje 1750 funtów. Niedopełnienie tego obowiązku może kosztować 5-10 tys. funtów kary i kolejne dwa tygodnie w izolacji. 

Przed podróżą trzeba też wykupić za 210 funtów pakiet testów, które zostaną wykonane w drugim i ósmym dniu pobytu. Za niewykonanie testów grozi grzywna dwóch tys. funtów. 

Szczepionka przeciwko COVID-19 Europejska Agencja Leków zaleca uaktualnienie informacji o szczepionce AstraZeneca

Podróż do Wielkiej Brytanii wiąże się też z koniecznością wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Pominięcie tego obowiązku lub ukrywanie faktu pobytu w kraju z czerwonej listy w ciągu ostatnich 10 dni naraża nas na karę 10 lat pozbawienia wolności!

Podróże do Grecji

Money.pl podaje również, że podróże do Grecji bez ważnych powodów są niemożliwe do 14 maja. Jeśli jednak taki ważny powód się pojawi, to po przyjeździe trzeba odbyć tygodniową kwarantannę. Przed podróżą należy też zarejestrować się na greckim portalu lokacyjnym i uzyskać kod QR. Granic Grecji nie można też przekroczyć bez negatywnego testu na koronawirusa. Może być to test PCR, LAMP lub antygenowy. 

Więcej o: