Szczepionka AstraZeneca. Stany Zjednoczone przekażą 4 mln dawek Meksykowi i Kanadzie

Administracja prezydenta Bidena zdecydowała o przekazaniu czterech milionów dawek szczepionki AstraZeneca do Meksyku i Kanady. Preparat wciąż nie został dopuszczony do użytku w USA.

Jak podaje Agencja Reutera, administracja 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych poinformowała o przekazaniu 2,5 miliona dawek szczepionki AstraZeneca do Meksyku oraz 1,5 dawek preparatu do Kanady. - Wirus nie zna granic - przekazali w rozmowie z Reutersem oficjele. - Zostawimy koronawirusa za sobą tylko wówczas, gdy pomożemy naszym globalnym partnerom.

AstraZeneca nie jest dopuszczona do użytku w USA

Szczepionki przekazane przez Stany Zjednoczone swoim sąsiadom to pewnego rodzaju pożyczka. Meksyk i Kanada mają zwrócić dług w dalszej części roku. W przeciwieństwie do USA w tych krajach dopuszczone jest bowiem stosowanie preparatu AstraZeneca. 

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"

Jak podaje "The New York Times", USA blokują 30 milionów dawek szczepionki firmy znajdujących się w zakładzie produkcyjnym w West Chester w Ohio. Dodatkowo dziesiątki milionów kolejnych dawek czeka na butelkowanie w Maryland. Na razie będą one niewykorzystane, gdyż Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wciąż nie dopuściła preparatu do użytku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w tym miesiącu, ale nieznany jest jej konkretny termin.

UE apeluje o podzielenie się szczepionką

Komisja Europejska zwróciła się z prośbą o podzielenie się niewykorzystanymi zapasami. Jak podaje Agencja Reutera, w czwartek 11 marca KE otrzymała od rządu Stanów Zjednoczonych odmowę. Według doniesień "NYT" dla prezydenta Joego Bidena priorytetem będzie zapewnienie szczepionek obywatelom Stanów Zjednoczonych. - Jeśli będziemy mieli nadwyżkę, podzielimy się z nią z resztą świata. Najpierw chcemy mieć pewność, że wszyscy Amerykanie zostali zaszczepieni - powiedział Biden. 

AstraZeneca dostarczy krajom UE 30 mln dawek szczepionki w pierwszym kwartale 2021 roku oraz 70 mln w drugim. Jak poinformowała w czwartek 18 marca dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke, szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. Cooke zaznaczyła również, że podawanie preparatu nie jest powiązane ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi.

Więcej o: