USA blokują dostawę 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca do UE. Zapasy leżą w magazynach

Stany Zjednoczone blokują dostawę co najmniej 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca do Unii Europejskiej. Specyfik nie zostanie tam na razie wykorzystany, gdyż wciąż nie został dopuszczony do użytku w USA.

Europie trwa proces masowego szczepienia obywateli. W wielu krajach jest on spowolniony, a główną przyczyną są opóźnienia w dostawach szczepionek. Za częścią z nich stoją Stany Zjednoczone. 

Zobacz wideo Czy Polska rozważa odkupienie od innych krajów szczepionki firmy Astra Zeneca? "Nie ma decyzji ws. zawieszenia szczepień preparatem Astra Zeneca. Czekamy na decyzję EMA"

USA blokują dostawę 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca do Europy

Jak podaje "New York Times", USA blokują 30 milionów dawek szczepionki AstraZeneca znajdujących się w zakładzie produkcyjnym w West Chester w Ohio. Dodatkowo dziesiątki milionów kolejnych dawek czeka na butelkowanie w Maryland. Na razie będą one niewykorzystane, gdyż Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wciąż nie dopuściła preparatu AstraZeneca do użytku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w tym miesiącu, ale nieznany jest jej konkretny termin. 

Ursula von der LeyenKE grozi kolejnymi ograniczeniami w eksporcie szczepionek poza UE

Komisja Europejska zwróciła się z prośbą o podzielenie się niewykorzystanymi zapasami. Jak podaje Agencja Reutera, w czwartek 11 marca KE otrzymała od rządu Stanów Zjednoczonych odmowę. Według doniesień "NYT" dla prezydenta Joe Bidena priorytetem będzie zapewnienie szczepionek obywatelom Stanów Zjednoczonych. - Jeśli będziemy mieli nadwyżkę, podzielimy się z nią z resztą świata. Najpierw chcemy mieć pewność, że wszyscy Amerykanie zostali zaszczepieni - powiedział Biden. 

AstraZeneca dostarczy krajom UE 30 mln dawek szczepionki w pierwszym kwartale 2021 roku oraz 70 mln w drugim.

Pandemia koronawirusa. Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera, Łódź, 12 lutego 2021Kontrowersje wokół szczepień AstraZeneca. Dworczyk: Zorganizowana akcja

AstraZeneca. Coraz liczniejsze kontrowersje wokół szczepionki. EMA jej broni

Wokół specyfiku pojawiły się ostatnio liczne kontrowersje w związku z przypadkami zakrzepicy po szczepieniu. Szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke poinformowała jednak, że "na razie jednak nie ma oznak, by szczepienie było z nią związane, a agencja jest przekonana o korzyściach płynących ze stosowania preparatu". Decyzja w tej sprawie zapadnie w czwartek 18 marca. 

Więcej o: