"WSJ": Fa連zywe szczepionki Pfizera znalezione w Polsce. Pochodzi造 z czarnego rynku

Podrobione szczepionki Pfizer BioNTech zosta造 znalezione w mieszkaniu w Polsce. Zatrzymany przez policj m篹czyzna posiada fiolki z substancj oznaczon jako preparat koncernu.

Jak podaje "Wall Street Journal", przedstawiciele firmy Pfizer oraz polskie władze potwierdziły informację o odkryciu fiolek oznaczonych jako szczepionka na koronawirusa w mieszkaniu w Polsce. Polska policja miała je znaleźć w styczniu bieżącego roku. Zgodnie z ustaleniami śledczych nikt nie został zaszczepiony substancją posiadaną przez zatrzymanego przez służby mężczyznę. Został mu postawiony zarzut oszustwa. 

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Fałszywe szczepionki Pfizera znalezione w Polsce i Meksyku 

Lev Kubiak, dyrektor ds. bezpieczeństwa firmy Pfizer potwierdził, że preparat znaleziony w mieszkaniu mężczyzny z Polski jest fałszywy. Fiolki ometkowane jako szczepionka Pfizera różniły się od prawdziwych opakowań, używanych przez koncern farmaceutyczny. Były takie same jak odkryte w lokalu fiolki z rzekomym preparatem przeciwzmarszczkowym innej firmy.

Pfizer wykonał testy substancji opisanej jako szczepionka przeciw koronawirusowi w swoim laboratorium w Groton w stanie Connecticut. Okazało się, że w fałszywym preparacie brakuje kluczowych składników. Odkryto w nim natomiast kwas hialuronowy, stosowany w preparatach do wypełniania zmarszczek.

Szczepienie przeciwko COVID-19Szef Pfizera: Drastycznie zwiększymy dostawy szczepionek do Europy

Do podobnego odkrycia doszło w lutym tego roku w prowincji Nuevo León w północnym Meksyku. Zatrzymano wówczas sześć osób.

.Indie walczą z COVID-19, świat boi się 'podwójnego mutanta'

MZ: Nikt w Polsce nie został zaszczepiony szczepionką z niesprawdzonego źródła

Na Twitterze rządowej akcji #SzczepimySię pojawił się komentarz do artykułu "Wall Street Journal". "Wszystkie dawki dystrybuowane w ramach Narodowego Programu Szczepień" pochodzą od producenta i są pełnowartościowe. Opisywana praktyka jest niezgodna z prawem i powiązana z pozyskiwaniem szczepionek z niesprawdzonych źródeł. W Polsce nie odnotowaliśmy tego typu szczepień, co wskazano w artykule" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.