KE proponuje złagodzenie restrykcji dotyczących "nieistotnych" podróży do UE

Komisja Europejska zaapelowała do państw członkowskich o złagodzenie ograniczeń dla podróży do Unii, które nie są niezbędne. Wjechać na teren Wspólnoty będą mogły jednak tylko osoby już zaszczepione oraz te, które podróżują z państw z niskim wskaźnikiem zakażeń COVID-19.

Komisja Europejska wystąpiła w poniedziałek do państw członkowskich z wnioskiem o złagodzenie obowiązujących obecnie ograniczeń, dotyczących podróży do UE, które nie są konieczne. Zamiast tego zaproponowała przyjęcie podejścia, które będzie uwzględniać postęp szczepień i sytuację epidemiologiczną na świecie.

Podróże po Europie: do Chorwacji i Grecji zaszczepieni nie potrzebują testu Podróże po Europie: do Chorwacji i Grecji zaszczepieni nie potrzebują testu

Zniesienie zakazu wjazdu do Unii dla obcokrajowców

"Komisja proponuje zezwolenie na wjazd do UE - z innych niż istotne powodów - nie tylko wszystkim osobom pochodzącym z krajów o dobrej sytuacji epidemiologicznej, ale także wszystkim osobom, które otrzymały ostatnią zalecaną dawkę szczepionki zatwierdzonej w UE. Można to rozszerzyć na szczepionki, które przeszły procedurę awaryjnego dopuszczenia przez WHO" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Komisję Europejską.

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Nie tylko szczepionki 

Ponadto KE proponuje podniesienie progu liczby zakażeń, służącego do określania, czy wszystkie podróże z konkretnego kraju powinny być dozwolone.

DLOLO Nowe badanie ws. szczepień. W głowach milionów Polaków kłębią się wątpliwości

"Jednocześnie pojawienie się niepokojących wariantów koronawirusa wymaga dalszej czujności. Dlatego jako środek zaradczy Komisja proponuje nowy mechanizm 'hamulca bezpieczeństwa', który należy koordynować na szczeblu Unii i który ograniczyłby ryzyko dostania się takich wariantów do UE. Umożliwi to państwom członkowskim szybkie i tymczasowe ograniczenie do ścisłego minimum wszystkich podróży z krajów dotkniętych katastrofą na czas potrzebny do wprowadzenia odpowiednich środków sanitarnych" - przekonuje Komisja. (Z Brukseli Artur Ciechanowicz, PAP)

*** 

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: