Holandia. Migranci zarobkowi bez prawa do szczepionki przeciwko COVID-19. Dotyczy to też Polaków

Setki tysięcy migrantów zarobkowych pracujących w Niderlandach, w tym Polacy, nie zostało objętych programem szczepień przeciwko COVID-19. Powodem jest to, że nie są zarejestrowani w swoich gminach.

Problem może dotyczyć ponad 250 tys. osób, głównie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Z szacunków ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, że właśnie tyle osób nie było w 2019 r. zarejestrowanych w gminnych bazach danych (BRP).

Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Holandia: Szczepionki nie dla migrantów zarobkowych

Z informacji podanych w poniedziałek przez platformę dziennikarstwa śledczego "Investico" wynika, że konsekwencją braku rejestracji jest nieobjęcie tych osób programem szczepień przeciwko koronawirusowi.

- Migranci zarobkowi są bardziej narażeni na zakażenie, ponieważ mieszkają, pracują i są transportowani blisko siebie - mówi "Investico" Ashis Brahma, lekarz z GGD North and East Gelderland, który specjalizuje się w badaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród migrantów zarobkowych. - To sprawia, że tym bardziej sensowne jest włączenie ich do szczepień - uważa Brahma.

Amsterdam, coffee shopAmsterdam ukróci turystykę do coffee shopów. "Przyjeżdżają, żeby się naćpać"

Po czterech miesiącach od przyjazdu do Holandii migranci zarobkowi są zobowiązani do zarejestrowania się w gminnym rejestrze, jednak wielu z nich tego nie robi. Natomiast zgodnie z informacją przekazaną dziennikarzom przez ministerstwo zdrowia, szczepieni będą tylko ci pracownicy, którzy są zarejestrowani w BRP.

Związki zawodowe za szczepieniami dla migrantów

Cytowana przez "Investico" Kitty Jong, wiceprzewodnicząca związku zawodowego FNV, uważa za niedopuszczalne, że ta grupa migrantów zarobkowych jest wykluczona ze szczepień. Związek zapowiedział wystąpienia do ministra zdrowia Huigo de Jonge z wnioskiem o zmianę tej sytuacji.

- Ci ludzie często pracują w kluczowych zawodach i zasługują na taką samą ochronę, jak wszyscy inni. Cała sytuacja pokazuje, że migranci są często postrzegani w Holandii jako ludzie drugiej kategorii - mówi Jong.

Novavax pracuje nad szczepionką przeciwko COVID-19Novavax planuje zacząć dostarczać szczepionki do UE pod koniec 2021 r.

- Wszyscy migranci zarobkowi - zarejestrowani w gminie lub nie - płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne - powiedział portalowi wirusolog Bert Niesters z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groeningen. Jego zdaniem m.in. z tego powodu należy im zaoferować szczepienie.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: