Dworczyk: Blisko 700 firm zgłosiło się do programu szczepień w zakładach pracy

Mamy blisko 700 firm, które zgłosiły się do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy - poinformował w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

We wtorek ruszyła rejestracja do programu szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy. Warunkiem zgłoszenia jest zgromadzenie 300 osób - pracowników i ich rodzin - chcących się zaszczepić.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Szczepienia w zakładach pracy. Zgłosiło się prawie 700 firm. "To ponad 600 tys. pracowników"

Podczas rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk poinformował, że "mamy blisko 700 firm, które zgłosiło się do udziału w programie". - To jest znacznie ponad 600 tysięcy pracowników - podał i zaznaczył, że wciąż nie rozpoczął się sam proces szczepień.

Szef KPRM pytany, czy będzie możliwość wyboru szczepionki przez zakłady pracy, odpowiedział, że będą wykorzystywane szczepionki dostępne. - Podobnie jak to robimy we wszystkich siedmiu tysiącach działających punktów szczepień, nie będzie możliwości wyboru szczepionki- podkreślił. - Akurat te zasady będą takie same w zakładach pracy, jak i w innych punktach, w których się szczepimy - powiedział.

Nieoficjalnie: rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu (zdjęcie ilustracyjne)Nieoficjalnie: rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Zakład pracy może zgłosić do szczepienia: pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.

Produkcja szczepionki Pfizera i BioNTechSzef BioNTech: Europa powinna osiągnąć odporność stadną do sierpnia

Szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, w których pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

autor: Grzegorz Bruszewski (PAP). gb/ krap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: