Słowacja. Rząd znosi stan wyjątkowy. Jest nowa ustawa. Natychmiast podpisana przez Czaputovą

Na posiedzeniu w piątek rząd Słowacji zdecydował o zniesieniu od następnego dnia stanu wyjątkowego, który obowiązywał w kraju od siedmiu miesięcy w związku z pandemią. Decyzja ma związek z uchwaleniem przez parlament ustawy o mobilizacji gospodarczej, pozwalającej na wprowadzanie ograniczeń sanitarnych.
Zobacz wideo Czy "paszporty szczepionkowe" pomogą odmrozić biznes?

Odejście od stanu wyjątkowego oznacza, że w całym kraju przestanie obowiązywać godzina policyjna, która ograniczała wychodzenie z domów w godzinach 21-1. Nie obowiązuje także zakaz zgromadzeń.

Zaszczepieni Amerykanie mogą zdjąć maseczkiW pełni zaszczepieni Amerykanie mogą zrzucić maseczki. Będzie zamieszanie?

Stan wyjątkowy pozwalał m.in. zamawiać leki i środki ochrony bez przetargów

Pozostałe restrykcje związane z funkcjonowaniem gospodarki, kultury i sportu władze mogą wprowadzać dzięki uchwalonej w piątek przez parlament i natychmiast podpisanej przez prezydentkę Zuzanę Czaputovą ustawy o mobilizacji gospodarczej.

Stan wyjątkowy pozwalał na wydawanie lekarzom nakazu pracy w szpitalach oraz zamawianie bez przetargów leków i środków ochrony bezpośredniej. Umożliwiał też wypłatę wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia bezpośrednio z budżetu z pominięciem resortu zdrowia.

Szczepienie przeciw COVID-19Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19. Lewica złożyła projekt w Sejmie

Premier Słowacji zachęca obywateli do szczepień

Informując o zniesieniu stanu wyjątkowego, premier Eduard Heger powiedział, że epidemia trwa nadal i dlatego obywatele muszą przestrzegać istniejących ograniczeń. Zachęcał ich również do szczepień.

Stan wyjątkowy obowiązywał na Słowacji od początku października 2020 r. Od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany, ostatnio 26 kwietnia.

*

Piotr Górecki (PAP)/ ptg/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: