Firma z Wrocławia stworzyła nowoczesny test na COVID-19. Będzie można przebadać się nim już w maju

Test RT-LAMP Direct Kit firmy Genomtec pozwoli na odczytanie wyniku już po kilkudziesięciu minutach od momentu otrzymania próbki śliny przez laboratorium. Test na COVID-19, który - według informacji producenta - wykrywa wszystkie dotychczas zidentyfikowane szczepy SARS-CoV-2, będzie można wykonać w laboratorium Dolmed we Wrocławiu jeszcze w maju.

Jak czytamy w przesłanym komunikacie, rejestracja nowego produktu Genomtec na terenie Unii Europejskiej, możliwa była między innymi na podstawie badania porównawczego przeprowadzonego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Jego wyjątkowość polega na tym, że umożliwia przeprowadzenie badania w kierunku identyfikacji zakażenia SARS-CoV-2 ze śliny pacjenta, a nie poprzez pobieranie wymazu z nosa i gardła.

Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Firma z Wrocławia stworzyła nowoczesny test na koronawirusa

- Dzięki eliminacji etapu oczyszczania kwasu nukleinowego z materiału biologicznego w laboratorium skróciliśmy czas badania oraz uprościliśmy cały proces diagnostyczny, co wpływa również na obniżenie kosztów. Nasze nowe testy genetyczne ze śliny, będą mogły nawet kilkukrotnie zwiększyć moce diagnostyczne laboratoriów, jednocześnie zwiększając komfort pacjenta i personelu medycznego - poinformował Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec.

Szczepionka firmy PfizerEMA: szczepionkę BioNTech-Pfizer można do miesiąca trzymać w lodówce

Już w maju pacjenci będą mogli wykonać badanie diagnostyczne testem Genomtec RT-LAMP Direct Kit w laboratorium Dolnośląskiego Centrum Medycznego DOLMED we Wrocławiu, które znajduje się przy ul. Legnickiej 40. 

Jak poinformował producent, testy Genomtec są kompatybilne z urządzeniami już posiadanymi przez laboratoria wykonującymi testy w technice Real-Time PCR, co ma rozwiązać problem udrożnienia systemu badań bez dodatkowych nakładów w infrastrukturę oraz bez konieczności pozyskiwania dodatkowego personelu. Produkt będzie produkowany w Polsce w laboratoriach Genomtec SA we Wrocławiu.

Więcej o: