EMA: Szczepionkę BioNTech-Pfizer można do miesiąca trzymać w lodówce

Szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Pfizer można trzymać w lodówce do 31 dni - poinformowała Europejska Agencja Leków. Zmiana ma usprawnić organizację szczepień w krajach UE.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w poniedziałek, że szczepionkę przeciwko COVID-19 firm BioNTech-Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

Zobacz wideo Rząd skrócił okres pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Zmiana ma wejść w życie od 17 maja. "Jest ona podyktowana także dostępnością szczepionek"

Szczepionkę Pfizera można trzymać w lodówce przez miesiąc

"Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (...) warunkach przechowywania szczepionki COVID-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

"Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (...) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich UE" - doprecyzowała EMA.

WHO: Świat jest na etapie "szczepionkowego apartheidu"

Na świecie doszło do sytuacji "apartheidu szczepionkowego" - oznajmił w poniedziałek na wirtualnym Forum Pokoju w Paryżu dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił, że problem leży w braku dzielenia się szczepionkami.

Podkreślił, że "rozwiązanie leży w większym dzieleniu się tymi specyfikami".

Tedros wcześniej wzywał producentów szczepionek przeciwko COVID-19, aby z powodu niedoboru dostaw z fabryk w Indiach wcześniej udostępnili je prowadzonemu przez WHO programowi szczepień COVAX dla biedniejszych krajów.

W piątek szef WHO zaapelował do bogatych państw, aby zamiast wykorzystać posiadane preparaty przeciw COVID-19 na szczepienie dzieci i nastolatków, przekazały te dawki na rzecz programu COVAX, dzięki któremu szczepionki trafiłyby do państw rozwijających się.

*** 

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: