Nowe zasady wjazdu do Chorwacji. Ambasada w Zagrzebiu publikuje wyjaśnienia

Ambasada RP w Zagrzebiu powiadomiła o obowiązujących od 2 czerwca zasadach wjazdu do Chorwacji. Chorwacja akceptuje od teraz unijne cyfrowe zielone certyfikaty COVID-19. Ambasada w Zagrzebiu przypomina również, że od 28 maja dzieci do 12. roku życia nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Decyzja chorwackich władz dotycząca wjazdu do tego państwa weszła w życie 2 czerwca. Odtąd przekroczenie granicy Chorwacji możliwe jest jedynie po spełnieniu określonych warunków. Szczegóły przedstawiła ambasada RP w Zagrzebiu.

Chorwacja. Nowe zasady przekraczania granicy

Od środy chorwacką granicę mogą przekroczyć osoby, które okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Podkreślono, że honorowane są wyłącznie testy antygenowe, które są uznawane w krajach Unii Europejskiej.

Ponadto do Chorwacji mogą wjechać osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło przynajmniej 14 dni. Przekroczenie chorwackiej granicy możliwe jest również po przejściu COVID-19 i przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni. Jak wskazano, w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Ambasada RP w Zagrzebiu wymienia również osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR lub testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, lecz nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy. Co więcej, Chorwacja uznaje także unijne cyfrowe zielone certyfikaty COVID-19, które potwierdzają szczepienia, wyniki testów lub ozdrowienie. W przypadku dzieci do ukończenia 12 lat testy nie są wymagane, jednak rodzice lub opiekunowie muszą posiadać negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub być ozdrowieńcami.

Przekroczenie granicy chorwackiej jest możliwe także w przypadku osób, które:

  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.

Nowe zasady wjazdu do Chorwacji nie dotyczą wszystkich

Ambasada RP w Zagrzebiu podkreśla, że osoby, które nie spełniają żadnego z wyżej wymienionych wymogów, będą miały obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Dodano, że kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji. Wyjaśniono, że w takiej sytuacji należy go przesłać na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji i otrzymaniu stosownego SMS-owego potwierdzenia od chorwackich służb.

Z obowiązku okazania na chorwackiej granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in. osoby przybywające do kraju z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych (wymagane są dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu). To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub tych zarejestrowanych w Chorwacji.

Wymogi, które przedstawiła ambasada RP w Zagrzebiu, nie dotyczą również osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem - pod warunkiem, że nie będą tam przebywały dłużej niż 12 godzin.

Więcej o: