Nowe zasady wjazdu do Chorwacji. Ambasada w Zagrzebiu publikuje wyjaśnienia

Ambasada RP w Zagrzebiu powiadomiła o obowiązujących od 2 czerwca zasadach wjazdu do Chorwacji. Chorwacja akceptuje od teraz unijne cyfrowe zielone certyfikaty COVID-19. Ambasada w Zagrzebiu przypomina również, że od 28 maja dzieci do 12. roku życia nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Decyzja chorwackich władz dotycząca wjazdu do tego państwa weszła w życie 2 czerwca. Odtąd przekroczenie granicy Chorwacji możliwe jest jedynie po spełnieniu określonych warunków. Szczegóły przedstawiła ambasada RP w Zagrzebiu.

Dubrownik, Chorwacja Chorwację odwiedzi w 2021 roku ponad milion Polaków. Rekordowy wynik

Chorwacja. Nowe zasady przekraczania granicy

Od środy chorwacką granicę mogą przekroczyć osoby, które okażą nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Podkreślono, że honorowane są wyłącznie testy antygenowe, które są uznawane w krajach Unii Europejskiej.

Ponadto do Chorwacji mogą wjechać osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień, o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło przynajmniej 14 dni. Przekroczenie chorwackiej granicy możliwe jest również po przejściu COVID-19 i przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na COVID-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 180 dni. Jak wskazano, w takim przypadku należy okazać zaświadczenie o przebyciu choroby oraz zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Ambasada RP w Zagrzebiu wymienia również osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR lub testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, lecz nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy. Co więcej, Chorwacja uznaje także unijne cyfrowe zielone certyfikaty COVID-19, które potwierdzają szczepienia, wyniki testów lub ozdrowienie. W przypadku dzieci do ukończenia 12 lat testy nie są wymagane, jednak rodzice lub opiekunowie muszą posiadać negatywny wynik testu, zaświadczenie o szczepieniu lub być ozdrowieńcami.

Przekroczenie granicy chorwackiej jest możliwe także w przypadku osób, które:

  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V), a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 42 dni;
  • przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, a od jej przyjęcia upłynęło od 22 do 84 dni.

Pożar w chorwackiej marinie Chorwacja. W marinie wybuchł pożar. "Strzelały butle z gazem"

Nowe zasady wjazdu do Chorwacji nie dotyczą wszystkich

Ambasada RP w Zagrzebiu podkreśla, że osoby, które nie spełniają żadnego z wyżej wymienionych wymogów, będą miały obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Dodano, że kwarantanna może zostać skrócona po okazaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w Chorwacji. Wyjaśniono, że w takiej sytuacji należy go przesłać na adres mailowy przejścia granicznego, przez które dana osoba wjeżdżała na terytorium Chorwacji i otrzymaniu stosownego SMS-owego potwierdzenia od chorwackich służb.

Z obowiązku okazania na chorwackiej granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in. osoby przybywające do kraju z ważnych przyczyn osobistych lub biznesowych (wymagane są dokumenty potwierdzające konieczność ich przyjazdu). To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich lub tych zarejestrowanych w Chorwacji.

Wymogi, które przedstawiła ambasada RP w Zagrzebiu, nie dotyczą również osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem - pod warunkiem, że nie będą tam przebywały dłużej niż 12 godzin.

Więcej o: