Koronawirus. WHO: Delta staje się dominującym wariantem na świecie

Wykryty po raz pierwszy w Indiach wariant Delta koronawirusa staje się dominujący na świecie z powodu swojej wysokiej zakaźności - poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Genewie główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan.
Zobacz wideo Jak będzie wyglądała kontrola zaszczepionych przy limitach? Rząd przygotował specjalną aplikację

W Europie między innymi Wielka Brytania zanotowała duży wzrost liczby nowych infekcji wariantem Delta, a w Niemczech czołowi eksperci ds. zdrowia publicznego prognozują, że szczep ten wkrótce stanie się dominującym w kraju, pomimo postępującego programu szczepień.

AstraZeneca ma dostarczyć UE 50 mln dawek szczepionki. Decyzja sądu (zdjęcie ilustracyjne)Astra Zeneca ma dostarczyć UE 50 mln dawek szczepionki. Jest decyzja sądu

Koronawirus. Wariant Delta spowoduje trzecią falę pandemii w Rosji?

Liczba zakażeń rośnie również w Rosji, co według władz spowodowane jest niechęcią do szczepień i "nihilizmem"; rekordowo wysoki bilans infekcji odnotowano w Moskwie. Nowe zakażenia, w dużej mierze wywołane właśnie przez wariant Delta, wzbudziły obawy przez trzecią falą pandemii w Rosji.

Swaminathan wyraziła także rozczarowanie wynikami dotychczasowych prac nad niemiecką szczepionką CureVac, która w początkowej fazie badań wykazała skuteczność na poziomie zaledwie 47 proc. Standardy WHO przyjmują za próg minimum 50 proc. skuteczności.

China TradeChiny. Ogniska COVID-19 w portach windują ceny transportu

Koronawirus zagraża Afryce

Kolejnym tematem konferencji prasowej ekspertki były obawy o sytuację pandemiczną w Afryce, choć kontynent ten odpowiada jedynie za 5 proc. infekcji na świecie i 2 proc. zgonów w związku z Covid-19. W Namibii, Sierra Leone, Liberii i Rwandzie liczba nowych przypadków koronawirusa podwoiła się w ostatnim tygodniu.

"Brutalna rzeczywistość jest taka, że w czasach wielu wariantów ze zwiększoną transmisyjności, wciąż pozostają ogromne skupiska ludzkie, takie jak wrażliwa ludność afrykańska, niechroniona przez szczepionki" - skomentował dyrektor programu kryzysowego WHO Mike Ryan. (PAP)

***

ska/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: