Wariant delta w Polsce. Dr Sutkowski: Wzrost zachorowań na COVID-19 jest pewny

Należy liczyć się ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce. Pytanie brzmi nie czy, ale kiedy to się stanie - ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Zaznaczył, że odpowiedzialny za to będzie wariant delta koronawirusa.
Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

W czwartek na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski napisał: "Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń".

Szczepienia przeciw COVID-19 Piotr Müller: Jesienią grozi nam wprowadzenie częściowego lockdownu

Wariant delta jest obecny w 30-40 proc. próbek

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział PAP, że liczba zachorowań na COVID-19 może się zwiększyć i będzie za to odpowiedzialny wariant delta koronawirusa.

W czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że w 30-40 proc. sekwencjonowanych w laboratoriach próbek stwierdzany jest wariant delta.

Dr Sutkowski podkreślił, że tendencja spadków zakażeń koronawirusem była bardzo wyraźna. Jednak - jak przestrzegł - wariant delta jest zdecydowanie bardziej zaraźliwy niż inne warianty.

Przypomniał, że współczynnik reprodukcji tego wirusa jest na poziomie 6-8. Oznacza to, że tyle osób zaraża jeden zakażony. Dla wirusa odmiany chińskiej ten współczynnik wynosił 1,5, a dla wariantu brytyjskiego 2-2,5. W ocenie eksperta wariant delta wyprze w Polsce inne typy koronawirusa. Wskazał, że około 10 czerwca odpowiadał on za około 8 proc. wszystkich zakażeń, a teraz powoduje 30-40 proc. zachorowań.

'Restauratorzy będą się burzyć'. Rozmawiamy z Francuzami o paszportach sanitarnych "Niektórzy mówią o dyktaturze Macrona". Francuzi o paszportach sanitarnych

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 nadejdzie we wrześniu?

Zapytany, czy należy spodziewać się lawinowego przyrostu zakażeń, powiedział, że zależy to od trzech czynników. Pierwszym, najważniejszym, jest tempo szczepień.

- Teraz wykonywanych jest bardzo mało szczepień. Szczepimy 40 czy 50 tys. osób dziennie. To są liczby, które są bardzo małe. 10 razy tyle szczepiliśmy wcześniej - zauważył.

Drugi czynnik to powroty z zagranicznych wakacji. Dr Sutkowski wskazał na to, że dużo zależy od tego, czy przestrzegane są przez turystów wytyczne sanitarne. - Starajmy się planować wakacje krajowe - zachęcił.

Trzeci czynnik wpływający na rozprzestrzenienie się wariantu delta i zwiększone zachorowania to przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Z obawą zauważył, że coraz mniej osób nie nosi maski w przestrzeniach zamkniętych.

Dr Sutkowski przewiduje, że kolejna fala zachorowań nie będzie duża i nie przyjdzie zbyt wcześnie. Według niego może nadejść we wrześniu. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski/ szz/ joz/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: