Słowacja. Przywileje dla zaszczepionych przeciw COVID-19. Parlament przyjął nowe przepisy

Parlament Słowacji przyjął projekt ustawy wprowadzającej przywileje dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Nowe przepisy mają pozwolić uniknąć kolejnego lockdownu na Słowacji.
Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Władze Słowacji debatowały nad przyjęciem nowych przepisów od piątku. Przez dwa dni przed budynkiem parlamentu w Bratysławie protestowano przeciwko ograniczeniom dotyczącym osób niezaszczepionych.

Słowacja. Dostęp do sklepów i restauracji tylko z zaświadczeniem

Projekt ustawy nie miał początkowo poparcia wszystkich partii tworzących rządzącą koalicję. Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky przekazał, że ostatecznie osiągnięto kompromis. - Będziemy robić to, co robią już inne państwa europejskie. W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej - czyli nie teraz, a wierzę, że może nawet nigdy - warunkiem wstępu do niektórych miejsc będzie zaświadczenie o szczepieniu, przejściu choroby lub test - powiedział szef resortu zdrowia.

Według przyjętych przepisów osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 będą miały swobodny dostęp do sklepów, restauracji, kościołów, a także instytucji kultury i obiektów sportowych. Od niezaszczepionych w większości przypadków wymagany będzie negatywny test na koronawirusa lub zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19.

Protesty przed słowackim parlamentem

Przed słowackim parlamentem trwały protesty przeciwko wprowadzonym przez rząd ograniczeniom dla osób niezaszczepionych. Jak podają zagraniczne media, manifestanci próbowali wedrzeć się do parlamentu, lecz zostali zatrzymani przez służby porządkowe.

Słowacja jest jednym z krajów z najniższym odsetkiem zaszczepionych w Unii Europejskiej. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas około 41 proc. populacji, a 34 proc. obywateli jest w pełni zaszczepionych.

Dla porównania w Polsce co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 47 proc. populacji, a 44 proc. Polaków jest w pełni zaszczepionych.

Więcej o: