Ile kosztowały szpitale tymczasowe? Ponad 100 mln zł za 7 placówek. Do maja przyjęto tam 3 tys. osób

Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas opublikował oświadczenie, w którym poinformował o kosztach, jakie poniosły spółki Skarbu Państwa w związku z funkcjonowaniem siedmiu szpitali tymczasowych. Jak się okazuje, to ponad 140 mln zł. Cztery z placówek będą także wymagały przywrócenia ich do stanu pierwotnego, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.
Zobacz wideo Masowe pozwy zbiorowe uderzą w Skarb Państwa? „Przedsiębiorcom puściły nerwy"

W styczniu tego roku pisaliśmy o kosztach utworzenia szpitali tymczasowych przez wojewodów. Ministerstwo Zdrowia udostępniło wówczas informacje, z których wynikało, że na 7 grudnia 2020 roku na budowę 19 tymczasowych placówek przeznaczono ponad 518 mln zł, co daje średnio ponad 27 mln zł na każdy szpital.

Teraz wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas wystosował odpowiedź na interpelację posła KO Michała Jarosa, dotyczącą kosztów poniesionych przez spółki Skarbu Państwa w wyniku funkcjonowania szpitali tymczasowych.

Koszt szpitali tymczasowych organizowanych przez spółki Skarbu Państwa to ponad 141 mln zł

"Jaki był łączny koszt funkcjonowania każdej placówki, która została zorganizowana przy współudziale spółek Skarbu Państwa? Proszę o wskazanie kwot z podziałem na województwa oraz wskazanie kosztów funkcjonowania placówki w każdym miesiącu" - brzmiała treść interpelacji posła Jarosa.

Spółki Skarbu Państwa zorganizowały i utworzyły szpitale tymczasowe w dziewięciu lokalizacjach: w Wałbrzychu, Legnicy, Radziejowie, Krynicy-Zdroju, Ostrołęce, Płocki, Radomiu, Gdańsku i Pyrzowicach. Łącznie w tych placówkach do 28 maja przyjętych zostało 3 358 pacjentów - najwięcej w placówce w Gdańsku i to właśnie szpital tymczasowy w Gdańsku jawi się jako najdroższa z wymienionych placówek. Wiceminister aktywów państwowych podkreślił przy tym, że "miesięczne koszty funkcjonowania poszczególnych szpitali będą znane po zakończeniu okresów rozliczeniowych i przedstawieniu wszystkich kosztów (faktur) przez spółki".

Zgodnie z udostępnionym zestawieniem maksymalny koszt organizacji szpitali wyniesie nie więcej niż: 

 • szpital tymczasowy w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) - 260 069,50 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Legnicy (woj. dolnośląskie) - 22 334 897,03 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Radziejowie (woj. kujawsko-pomorskie) - 4 870 741,42 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie) - 8 650 231,69 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Ostrołęce (woj. mazowieckie) - 29 826 014,00 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Płocku (woj. mazowieckie) - 31 143 800,00 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Gdańsku (woj. pomorskie) - 44 431 979,34 zł brutto.

Skarb Państwa zawarł umowy z takimi spółkami jak KGHM Polska Miedź S.A., Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., TAURON Polska Energia S.A., PKN Orlen S.A., Grupa LOTOS S.A. Zestawienie nie uwzględnia jednak kosztów szpitali w Radomiu i Pyrzowicach, ze względu na "brak podpisanych umów w sprawie sfinansowania organizacji i utworzenia tych szpitali".

Koszt przywrócenia budynków szpitali tymczasowych do stanu pierwotnego: prawie 8,5 mln zł

Okazuje się jednak, że w przypadku czterech placówek, dojdą również koszty związane z przywróceniem budynków, w których znajdowały się szpitale tymczasowe, do stanu pierwotnego. Szacowany koszt związany z tą sprawą wyniesie:

 • szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju - 553 500,00 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Ostrołęce - 2 997 756,00 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Płocku - 2 500 000,00 zł brutto;
 • szpital tymczasowy w Gdańsku - 2 401 569,09 zł brutto.
Więcej o: