Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki Pfizera. Ambasador dziękuje Morawieckiemu

Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 - poinformował w niedzielę australijski premier Scott Morrison. Połowa dawek szczepionki ma być przeznaczona dla stanu Nowa Południowa Walia, gdzie nastąpił znaczy wzrost zakażeń. Ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick napisał w niedzielę rano na Twitterze, że podziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

Morrison powiedział na konferencji prasowej w stolicy kraju, Canberze, że szczepionki otrzymają ludzie w wieku od 20 do 39 lat. Dodał, że szczepionki z Polski powinny dotrzeć do Sydney w niedzielę wieczorem przez Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Morrison podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc dodając, że "mamy poważny wzrost (zachorowań - red.) w naszym największym mieście i dlatego możliwość uzyskania tych dawek od naszych polskich przyjaciół ma podstawowe znaczenie".

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Australia. Rośnie liczba zakażeń. W Sydney obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa

W Sydney obowiązuje od 26 czerwca lockdown po zarejestrowanym 10 dni wcześniej wzroście zachorowań. Od soboty cały stan Nowa Południowa Walia objęty jest także lockdownem ze względu na wykrycie infekcji w mniejszych miejscowościach. Wirusa wykryto m. in. w ściekach komunalnych.

Morrison - jak zauważa Reuter - był krytykowany za powolne tempo szczepień. Do piątku tylko ok. 25 proc. Australijczyków w wieku 16 lat i powyżej było w pełni zaszczepionych.

W Nowej Południowej Walii zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin w niedzielę 415 nowych przypadków infekcji. W sobotę było ich 466. 46 osób podczas ostatniej fali zachorowań zmarło.

Australia kupiła szczepionki od Polski. Ambasador dziękuje premierowi

Ambasador Australii w Warszawie Lloyd Brodrick napisał w niedzielę rano na Twitterze, że podziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że Polska sprzedała Australii 1 mln dawek szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, o czym wcześniej poinformował australijski premier Scott Morrison.

"Moje szczere podziękowania dla Mateusza Morawieckiego za zgodę na sprzedanie Australii 1 mln nadwyżki Pfizera, aby pomóc z obecnym nasileniem #COVID" - głosi tweet ambasadora, który podziękował też kolegom z polskiego rządu i resortu spraw zagranicznych.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: