Straciłeś węch przez COVID-19? Naukowcy sprawdzają, czy pomoże znana witamina

Specjaliści brytyjscy rozpoczynają badania, które mają wykazać czy witamina A w kroplach do nosa faktycznie może przywracać odczuwanie zapachu u osób po COVID-19. Potrwają one 12 tygodni.

Specjaliści University of East England informują na stronie internetowej uczelni, że utrata zapachu jest częstym skutkiem choroby COVID-19, z którym wiele osób boryka się przez wiele miesięcy. Na ogół pacjenci odzyskują zdolność odczuwania zapachu, ale u niektórych z nich zaburzenie to utrzymuje się przez dłuższy czas.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Witamina A może przywracać węch po COVID-19

W regeneracji komórek węchowych nosa pomocna może być witamina A w kroplach do nosa, na co wskazywały już wcześniej przeprowadzone badania w Niemczech. Teraz chcą to potwierdzić brytyjscy naukowcy w ramach projektu Apollo, który potrwa 12 tygodni. Na razie prowadzony jest nabór ochotników, którzy chcieliby wziąć udział w eksperymencie.

Choroba COVID-19 nie jest jedynym zakażeniem powodującym utratę węchu. Doprowadzają do niej także inne infekcje dróg oddechowych, np. wirusy grypy. Skutkiem jest całkowita utrata węchu lub tylko częściowa, zniekształcająca odczuwanie zapachów. Niektórzy chorzy zgłaszają, że jajka pachną jak spalona guma. Inni narzekają, że odczuwają nieprzyjemne zapachy podczas mycia zębów. Wiele osób traci apetyt, co może pogarszać samopoczucie i rekonwalescencję po chorobie.

Krople do nosa z witaminą A

- Chcemy sprawdzić, czy witamina A w kroplach do nosa potrafi regenerować u chorych po COVID-19 drogi węchowe - powiedzieli BBC News główni autorzy badania prof. Carl Philpott z University of East England oraz prof. James Paget z University Hospital NHS Trust.

Zapowiadają oni, że u pacjentów covidowych analizowany będzie stan opuszki węchowej, w której łączą się nerwy węchowe, a potem kierowane są do mózgu. Przeprowadzone zostanie także skanowanie mózgu, by sprawdzić aktywność ośrodków odpowiedzialnych za węch.

*** 

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: