Szef BioNTech: W 2022 roku możemy potrzebować nowych szczepionek przeciwko COVID-19

- W przyszłym roku możemy potrzebować nowych szczepionek przeciwko COVID-19 - twierdzi szef BioNTech. Związane jest to z nowymi mutacjami koronawirusa.

Prezes niemieckiej firmy BioNTech, która wspólnie z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19, ogłosił, że konieczne będzie stworzenie nowej formuły, skutecznie broniącej przed nowymi mutacjami choroby.

Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Szczepionka na koronawirusa na 2022 rok może być inna

Ugur Sahin powiedział w niedzielę w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Financial Times, że obecne warianty Covid-19 nie różnią się na tyle od mutacji podstawowej, by zagrozić trwającym kampaniom szczepień. Zaznaczył jednak, że nowe warianty będą w stanie obejść system immunologiczny, a ich pojawienie się oszacował na połowę roku 2022.

W tym roku nowa szczepionka jest zupełnie niepotrzebna, jednak do połowy następnego roku sytuacja może się diametralnie zmienić. To ewolucja, która tak naprawdę dopiero się zaczęła

- ostrzegł Sahin.

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci, są wstępne dane

We wrześniu firmy BioNTech i Pfizer przedstawiły amerykańskim organom regulacyjnym wstępne dane dotyczące stosowania szczepionki u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. U dzieci stosowana będzie zmniejszona dawka preparatu, około jednej trzeciej ilości podawanej obecnie osobom dorosłym.

(PAP, jbw/ tebe/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

 

Więcej o: