Szczepienie równocześnie przeciw COVID-19 i grypie jest bezpieczne [BADANIA]

Podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca podczas tej samej wizyty, na której wykonuje się zastrzyk ze szczepionką przeciw grypie, jest bezpieczne dla pacjenta - pisze dziennik "The Guardian", opierając się na badaniach brytyjskich naukowców.
Zobacz wideo Prezydent przeciw obowiązkowym szczepieniom. Dr Karauda komentuje

Analizy krwi pokazały, że wykonanie jednego dnia dwóch zastrzyków ze szczepionkami, każdego w inne ramię, wydaje się nie wpływać negatywnie na odpowiedź immunologiczną osiąganą po przyjęciu tych substancji - wynika ze wstępnych, niezrecenzowanych wyników badań naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego.

Wielka Brytania. Większość badanych za przyjmowaniem dwóch szczepionek podczas jednej wizyty

W próbie klinicznej, podczas której obserwowano reakcje na dwie podawane jedna po drugiej szczepionki, wzięło udział 679 osób. Było to pierwsze tego typu badanie na świecie.

Około trzech czwartych biorących udział w teście osób skarżyło się na łagodne i umiarkowane skutki uboczne po przyjęciu zastrzyków. Były to głównie bóle mięśni i głowy oraz zmęczenie. Te efekty uboczne z taką samą częstotliwością zgłaszały zarówno osoby, którym podano dwie szczepionki, jak i te, które otrzymały preparat przeciw COVID-19 i placebo.

97 proc. badanych przyznało, że w przyszłości również chętnie przyjęłoby dwie szczepionki podczas jednej wizyty.

Komitet naukowy doradzający brytyjskim władzom w sprawach szczepień już wcześniej zalecał, by podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 połączyć z zastrzykiem chroniącym przed grypą. Ustalenia naukowców z Bristolu tylko wspierają tę rekomendację - zauważa "The Guardian". (PAP) adj/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: