Czechy. Rząd zaostrza restrykcje sanitarne. Restauratorzy mają kontrolować szczepienia

Rząd Czech zdecydował w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu o zaostrzeniu restrykcji sanitarnych związanych z COVID-19. Od poniedziałku maseczki będą obowiązkowe we wszystkich wnętrzach, a od 1 listopada personel restauracji ma sprawdzać zaświadczenia o szczepieniach.

Pogarszająca się sytuacja sanitarna zmusiła gabinet Andreja Babisza do zaostrzenia rygorów higienicznych. Od poniedziałku noszenie maseczek będzie obowiązkowe we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach. W miejscach pracy wyjątkiem może być sytuacja, gdy w pomieszczeniu pracuje jedna osoba. Po przyjściu każdej następnej wszyscy muszą mieć założone maseczki.

Obecnie maseczki w zamkniętych przestrzeniach trzeba mieć jedynie w sklepach i środkach komunikacji miejskiej.

Więcej informacji na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo #WizaDonikąd. Prawda o "wycieczkach na Białoruś". "Nikt nie próbuje tego zatrzymać"

Czechy. Rząd wprowadza obowiązek kontroli certyfikatów szczepień w restauracjach i barach

Ministerstwo zdrowia i resort szkolnictwa nie porozumiały się co do propozycji szefa resortu zdrowia Adama Vojtiecha, który postulował wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek dla uczniów starszych niż 12 lat. Tym samym w szkołach nie wprowadzono nowych ograniczeń. Rząd ma o nich dyskutować w poniedziałek.

100 tys. dla gminNagrody za szczepienia. 100 tys. zł otrzyma sześć gmin na medal. Zobacz które

Najbardziej kontrowersyjną decyzją rządu jest zobowiązanie od 1 listopada personelu restauracji, barów lub gospód do kontroli certyfikatów szczepień u gości. Nie będą musieli okazywać ich przy wejściu, ale w chwili, gdy zajmą, miejsca w restauracji. Obowiązek nie dotyczy osób, które odbierają posiłki na wynos. Według ministra personel nie powinien obsługiwać osób, które nie mają zaświadczeń o szczepieniach, przebytej chorobie lub testach.

Szpital / zdjęcie ilustracyjneProf. Kuchar: Jesteśmy na fali wznoszącej, do szczytu zakażeń jeszcze daleko

Zmieni się także czas ważności testów. Testy PCR, które dotąd obowiązywały przez 7 dni, od 1 listopada będą ważne przez 72 godziny, a test antygenowy - przez 1 dzień. Jednocześnie kasy chorych nie będą finansować bezpłatnych testów. Każda ubezpieczona osoba ma prawo do jednego testu antygenowego w tygodniu i do dwóch testów PCR. Minister zdrowia zapowiedział, że testy nadal będą miały regulowane ceny.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP) / ptg/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: