Pieniądze za szczepionki. Pfizer prognozuje 36 mld dolarów zysku w 2021 r.

Pfizer oczekuje, że zarobi w 2021 r. 36 miliardów dolarów na sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19. Szczepionka Comirnaty to jeden z najlepiej sprzedających się produktów firmy w historii.

Pfizer podwyższył prognozowaną wysokość zysku ze sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19 w 2021 r. o 7,5 proc. Oczekuje, że zarobi 36 miliardów dolarów, ponieważ podpisuje umowy na dodatkowe dawki oraz otrzymuje zezwolenia na stosowanie preparatów u dzieci.

Firma spodziewa się też dostarczyć do końca roku 2,3 miliardów dawek preparatu przeciw COVID-19, czyli o 200 mln więcej niż prognozowała w lipcu. Zyski i wydatki, zauważyła agencja Reutera, są równo dzielone z ich niemieckim partnerem BioNTechem.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Comirnaty sprzedaje się świetnie

Pfizer istnieje od 172 lat, ale szczepionka przeciw COVID-19 stała się jednym z najlepiej sprzedających się jego produktów w historii. Trudności, jakie konkurencyjne firmy Moderna i Johnson & Johnson napotkały przy produkcji swoich preparatów, pomogły Pfizerowi zyskać przewagę w podpisywanie umów na dostawy z innymi krajami.

W trzecim kwartale 2021 r. sprzedaż szczepionki przeciw COVID-19 przyniosła zysk w postaci 13 miliardów dolarów. Według siedmiu analityków z firmy dostarczającej dane Refinitiv, spodziewano się 10,88 miliardów dolarów.

Pfizer oczekuje na zgodę na szczepienie dzieci

Amerykańska firma dostarcza też dodatkowe dawki szczepionek dla osób, które otrzymały dotychczas wymagane dwa zastrzyki. Pfizer oczekuje obecnie na zgodę amerykańskiego regulatora w sprawia stosowania szczepionek u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. 

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: