Austria. Twardy lockdown i obowiązek szczepień dla wszystkich. Rząd podał datę

Austria wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla wszystkich obywateli. Rząd powiadomił w piątek, że szczepionki przeciw COVID-19 staną się obowiązkowe od 1 lutego 2022 r. Pojawiła się również zapowiedź pełnego lockdownu.

Aby zaszczepić całą populację, rząd Austrii zadecydował o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 - podaje Reuters. Austria jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który podjął taką decyzję. Obowiązkowe szczepienia rozpoczną się 1 lutego 2022 r. Agencja podaje również, że od poniedziałku (22 listopada) wejdzie w życie pełny lockdown, który będzie obowiązywał wszystkich mieszkańców Austrii. Początkowo zostanie wprowadzony na 10 dni, ale może zostać przedłużony do maksymalnie 20 dni.

- Nie udało nam się przekonać wystarczającej liczby osób do zaszczepienia - powiedział kanclerz Austrii Alexander Schallenberg, cytowany przez agencję Reuters. Około 66 proc. populacji Austrii jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19 - jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej. Tymczasem liczba nowych zakażeń należy do najwyższych na tym kontynencie. W czwartek (18 listopada) odnotowano w Austrii ponad 15 tysięcy nowych przypadków zakażeń.

Więcej informacji o koronawirusie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiedeń (zdjęcie ilustracyjne) Austria wprowadza lockdown. Tylko dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19

Austria. Trwa lockdown dla osób niezaszczepionych

Od poniedziałku (15 listopada) w Austrii obowiązuje lockdown dla osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. Austriacy, którzy nie otrzymali dwóch dawek szczepionki lub nie są ozdrowieńcami, mogą opuszczać miejsce zamieszkania tylko w celu zakupienia niezbędnych artykułów. Poza tym dozwolone będą wizyty lekarskie i aktywność fizyczna.

Profesor Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Członek Rady Medycznej przy premierze: Dlaczego nie wdrażamy certyfikatów szczepień?

Nie są to jedyne obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Wcześniej wprowadzono przepisy zezwalające tylko osobom zaszczepionym na wizyty w restauracjach, hotelach czy placówkach kulturalnych.

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak
Więcej o: