Czechy. Rząd rozważy wprowadzenie stanu wyjątkowego. Trudna sytuacja w szpitalach

Na poniedziałkowe posiedzenie czeskiego rządu trafi wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego. Powodem jest coraz trudniejsza sytuacja w szpitalach związana z koronawirusem i brak wykwalifikowanego personelu.

Czeskie laboratoria potwierdziły w niedzielę 8 244 infekcje koronawirusem. Jest to najwyższy niedzielny przyrost zakażeń od początku pandemii. Hospitalizowanych jest niespełna pięć tysięcy chorych na COVID-19. Około 700 z nich jest w ciężkim stanie.

Słowacja, zdjęcie ilustracyjneSłowacja. Lockdown dla niezaszczepionych. Zamieszanie z testami pracowników

Czechy. Coraz więcej chorych w szpitalach, brak personelu medycznego. Pomocy udzielają wojskowi

Mimo że jeszcze w piątek czeski minister zdrowia Adam Vojtiech przekonywał, iż nie widzi potrzeby wprowadzania stanu wyjątkowego, w poniedziałek (22 listopada) jego wnioskiem w tej sprawie zajmie się rząd. Powodem jest coraz większa liczba chorych w szpitalach i brak personelu medycznego. Kilkadziesiąt placówek korzysta już z pomocy wojskowych medyków w opiece nad chorymi. Ewentualne wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli kierować do pracy w szpitalach studentów medycyny i uczniów szkół medycznych.

Poprzedni stan wyjątkowy w Czechach został wprowadzony z powodu pandemii 5 października ubiegłego roku i był kilkakrotnie przedłużany. Zakończył się 11 kwietnia.

Mateusz Morawiecki i Adam NiedzielskiCzwarta fala. Nie będzie nowych obostrzeń? "Władze biorą to na przeczekanie"

Czechy wprowadziły nowe obostrzenia

Od 22 listopada w Czechach zaczynają obowiązywać dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych. Osoby takie nie mają dostępu do restauracji, kin, teatrów i hoteli. Nie dostaną się też do fryzjera, na basen czy na mecz. Dotąd osoby niezaszczepione mogły korzystać z tych miejsc na podstawie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Testy przestają być jednak uznawane jako certyfikat covidowy.

Restrykcje dotkną około 2,5 miliona osób, które nie zaszczepiły się i nie są objęte wyjątkami. Czechy przywracają też (do końca lutego) przesiewowe testy na koronawirusa w zakładach pracy - będą przeprowadzane raz w tygodniu. Wyłączeni z nich są zaszczepieni, ozdrowieńcy i ci, którzy w swojej pracy nie mają kontaktu z innymi osobami. Testy będą odbywać się także w szkołach.

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak
Więcej o: