Słowacja. Lockdown dla niezaszczepionych. "Właściwie wszystko zamknięte oprócz sklepów"

Słowacja zaostrza restrykcje sanitarne dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Od poniedziałku nie mają one dostępu między innymi do galerii handlowych. Słowacki rząd chce też regularnie testować niezaszczepionych pracowników, jednak ani firmy, ani instytucje państwowe nie wiedzą, na jakich zasadach mają być przeprowadzane testy.

Od poniedziałku osoba niezaszczepiona przeciwko COVID-19 ma na Słowacji dostęp tylko do miejsc oferujących podstawowe produkty lub usługi, na przykład do aptek, drogerii, sklepów spożywczych, placówek bankowych lub urzędów pocztowych.

Lockdown na Słowacji

Część obowiązujących restrykcji dotyczy także osób zaszczepionych i ozdrowieńców. W powiatach z najgorszą sytuacja epidemiczną całkowicie zamknięte są siłownie, kluby fitness i hotele, a restauracje mogą wydawać tylko posiłki na wynos. Najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego obowiązuje od dziś w 54 z 79 powiatów. "Czarny kolor: w zasadzie wszystko zamknięte oprócz sklepów" - pisze jeden z internautów, który zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie mapy Słowacji z obostrzeniami w poszczególnych regionach.

Więcej na temat kryzysu koronawirusowego na stronie głównej Gazeta.pl 

Słowacki rząd zdecydował też o regularnym testowaniu osób niezaszczepionych w zakładach pracy. Testy miały być przeprowadzane od poniedziałku 22 listopada, jednak system nie jest jeszcze gotowy i wymaga dodatkowych konsultacji między resortami. Zdaniem epidemiologów, testy w firmach są kluczowym środkiem w walce z obecną falą pandemii i mogą pozwolić na uniknięcie lockdownu.

Europa się zamyka

Pełny lockdown, po raz czwarty ogólnie i pierwszy od powszechnego dostępu do szczepień wprowadziła od poniedziałku również Austria. Otwarte są jedynie sklepy z niezbędnymi artykułami oraz szkoły i przedszkola. Według zapewnień władz lockdown ma potrwać do 20 dni, po 10 dniach rząd będzie decydować, czy obostrzenia pozostają w mocy, czy też sytuacja pozwala je wycofać. Pojawiła się też zapowiedź obowiązkowych szczepień przeciwko koronawirusowi - Austria wprowadzi je od 2 lutego. 

Od poniedziałku również Czechy wprowadziły obostrzenia dla niezaszczepionych. Osoby takie nie mają dostępu do restauracji, kin, teatrów i hoteli. Nie dostaną się też do fryzjera, na basen czy na mecz. Nie pomoże nawet negatywny wynik testu na COVID-19.

Od środy w Niemczech do zakładu pracy będą mogły przyjść jedynie osoby z grupy 3G - zaszczepieni, ozdrowieńcy lub przetestowani. 

W sobotę nowe ograniczenia wprowadzono w Belgii, między innymi obowiązek noszenia maski ochronnej przez każdego powyżej 10. roku życia w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, jeśli liczba osób biorących udział w wydarzeniach przekracza sto. Maski są również obowiązkowe tam, gdzie do tej pory były wymagane tylko certyfikaty covidowe - w barach, restauracjach, kinach, teatrach czy na siłowniach. Kolejną zmianą jest obowiązek pracy zdalnej 4 dni w tygodniu, od 13 grudnia - 3 razy w tygodniu.

Więcej o: